מי שהכניסה אוכל לפה בלי לברך

אם בטעות הכנסת מאכל לפה ושכחת לברך, מה עושים?

אם מדובר באוכל שאפשר להוציא אותו מפה בלי שיהיה אחר כך מגעיל לאכול אותו שוב, לדוגמה עוגיה שרק הכנסת לפה וישר נזכרת, אז מוציאים את העוגיה ומברכים כמו שצריך.

אם מדובר במאכל שאם תוציאי אותו אז כבר יהיה לא נעים לאכול אותו שוב ותצטרכי לזרוק אותו, אז אפשר להזיז אותו לצד הפה ולברך כשהוא בתוך הפה.

אם מדובר בשתיה שאז וודאי שאי אפשר להוציא אותה מהפה, וגם אי אפשר להזיז אותה הצידה ולברך, אז אומרים את הברכה בלב ושותים. במקרה הזה יש אומרים שאם יש לך עוד שתיה (את לא במדבר סהרה), עדיף להוציא את המשקים מהפה אף על פי שהם יזרקו לפח, ואז לברך על השתיה האחרת, כי לברך בלב לא מועיל.

יתרו שמע את כל מה שקרה עם בני ישראל, יציאת מצרים, קריעת ים סוף ועוד, הוא שמע, התפעל, ובא להתגייר. ומה עם שאר העולם? שאר העולם קרה את העיתון, ראה את הכותרות, ראה תמונות של ים גזור לגזרים ובני אדם עוברים בתוכו, התרשם קצת, סיפר לאישתו מה כתוב שם, ואחר כך דפדף הלאה למדור הספורט, לבדוק מה המצב בכדורגל… כיצד זה ייתכן?? פשוט מאוד, כי אם הוא יתעמק יותר מדי, הוא יצטרך להגיע למסקנות, ואולי המסקנות לא ימצאו חן בעיניו, אולי הוא יגלה שפתאום הוא צריך להיזהר לא לרדוף אחרי כל התאוות שלו, הוא יגלה שיש תכלית לעולם ושכאן זה לא הפקר, אז עדיף לדפדף הלאה ולקרוא משהו פחות מחייב… כל דבר שקורה בעולם יש לו מסר וחשיבות, כלום לא קורה "סתם", צריכים להיות עירניים ועם לב נקי מתאוות ונגיעות אישיות כדי שנזכה להבין את המסר!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: