מי ששכחה להפריש חלה

אם אפית חלות או מאפים לכבוד שבת ושכחת להפריש חלה.אם נזכרת לפני שבת, את יכולה כמובן להפריש כעת כשהכל כבר אפוי, למרות שעדיף להפריש כשעדיין זו עיסה, אך מותר גם כשהכל אפוי. אך אם נזכרת רק בשבת, אסור להפריש את החלה בשבת, חכמים אסרו זאת כי זה כמו תיקון החלה, ולכן אין לאכול מהחלות האלו בשבת. לכן חכמים תיקנו להגיד כל ערב שבת את פרק המשנה "במה מדליקין", ששם הבעל צריך לשאול את בני הבית האם הפרישו חלה. במקרה הזה החלות הן גם מוקצה ואסור להזיז אותן. אם מישהי הפרישה בטעות חלה בשבת, אזי מותר לאכול מהחלות.

בחוץ לארץ יש פיתרון, מכיוון שבחוץ לארץ אפשר להפריש גם לאחר שאוכלים, היינו שמשאירים חתיכה קטנה ואז אומרים עליה שהיא תהיה חלה גם על מה שנאכל כבר, לכן אפשר בשבת לאכול בלי להפריש חלה, ולהשאיר חתיכה קטנה למוצאי שבת ואז לעשות הפרשת חלה.

———–

"על שלושה דברים העולם עומד" – כל מטרת הבריאה של כל העולם והגלקסיות היא בשביל האדם, אמנם כדי שלא נטעה לחשוב שאם אנו המרכז אז אנו צריכים לפטם את עצמנו כל היום ולדאוג למלא את התאוות החומריות, בא שמעון הצדיק להגיד לנו את הדרך לשלמות – "העבודה" היא עבודת הלב, שתתחברי לבורא עולם על ידי התפילה. "תורה" – כיצד תצעדי בעולם מבלי לדעת את הוראות הבורא? "גמילות חסדים" – השלמות שבאה על ידי חסד שבין האדם לחבירו. החסד מגיע רק לאחר הלימוד והתפילה, כי החסד צריך לשלב בתוכו את הלב והמחשבה, לא כי זה "הומניטרי", אלא כי חשבת והבנת שיש לך כאן תפקיד, שאת לא רק מגיבה לרגשות הפנימיים, אלא קמה מתוך מחשבה ועושה משהו נחמד בשביל השניה, את מחייכת כדי להראות לה שאת שמחה לראות אותה, את מתעניינת באמת כיצד אפשר לעזור ובכך את יודעת שאת עושה דברים שמפתחים את האישיות שלך ובונים אותך מבפנים – להיות דומה לבורא עולם, לתת לאחרים – כי יש לך את הכוחות הפנימיים, יש לך צלם אלוקים בתוכך שעליו העולם עומד!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: