מעשר כספים

מעשר כספים מפרישים מכל הכנסה, ואם זו הכנסה של עסק, אז כמובן לאחר ניכוי ההוצאות. הכנסות כוללות משכורת, מתנה, ירושה, מציאה, גידול אפרוחים וכו'
מה עושים עם המעשרות? צדקה לעניים, תמיכה במוסדות תורה ותלמידי חכמים, זיכוי הרבים וכו' גם שליחת הילדים ללמוד תורה במוסדות תורניים או אפילו אצל מלמד פרטי נחשבת למצווה, ולכן אפשר חלק מהמעשרות לתת לצורך כך. כמו בכל השקעה עסקית, העצה הטובה היא לחלק להרבה מקומות, ולא להשקיע הרבה במקום אחד… מצוות שחייבים לעשות גם ככה, כמו לקנות ארבעת המינים בסוכות, מזוזות וכו' אי אפשר לקנות מדמי מעשרות.
רחל אימנו, מתוך צערה, פנתה ליעקב ואמרה לו "הבה לי בנים ואם אין – מתה אנכי". היא התכוונה לומר שכנראה שהוא לא מתפלל מספיק, ואם היה משתדל יותר אז מן הסתם הקב"ה היה מקשיב, אך יעקב אבינו הקפיד על המילים האלו, מה זה "הבא לי בנים"? מה אני בורא עולם? וכי הרופא שעושה טיפולי הפריה הוא זה שאחראי האם זה יצליח? יעקב ציפה מרחל שגם בשעת צערה לא ישמע מפיה כאילו יש מישהו חוץ מבורא עולם, ויעקב אכן צדק, לא מדברים כך. אך לא תמיד מספיק להיות צודק, צריך להיות חכם, ובשמים באו אליו בתלונה, וכי כך עונים לאישה בצער? גם אם אתה צודק, זו לא הדרך לענות לאדם שנמצא במצב נפשי עדין, ולכן יהיה גם לך צער, שכל הבנים שלך יצטרכו להשתחוות ולהפחית את עצמם, ולפני מי? לפני הבן שיהיה לרחל.
לפעמים אנו מדברים עם מישהו, ואנו מרגישים שהוא טועה, בהתנהגות, בדיבור, בגישה… וכמובן שאם יש באפשרותינו, אז מצווה לתקן אותו. אך אם השני נמצא במצב רגיש, עצוב, מצטער, יש לשים לב שלא נפגע בו, אפשר לדחות את ההערות שלנו לזמן אחר, כרגע ייתכן שהדבר המועיל ביותר הוא פשוט להיות שם בשבילו ולתמוך בו.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: