מקום ללא נרות חנוכה

מי שלא היה לילה אחד בביתו ולכן לא הדליק נר חנוכה, וגם לא מדליקים עליו בביתו, ורואה חנוכיה דלוקה ברחוב, יכול לברך ברכה אחת "שעשה ניסים", ואם זה היה ביום הראשון, אז גם "שהחיינו".

מי שנמצא באיזור שאין בו יהודים כלל ולא יראה נרות חנוכה כל הלילה, אז למרות שמדליקים עליו בתוך ביתו והוא פטור, יכול להדליק ולברך, ועדיף שיכוון שלא לצאת ידי חובה במה שהדליקו עליו בבית.

יש כאלו שסוברים שאפשר בשעת הדחק להדליק עם פנס, כך שאדם שנמצא במטוס באחד מלילות חנוכה יוכל לברך ולהדליק פנס, אך למעשה אין לסמוך על זה, שמכיוון שהנס נעשה על ידי פתילות ושמן, לא מועיל פנס, אך אפשר להדליק את הפנס בלי לברך, אולי זה יועיל…

תכלית האדם זה להרגיש את הזולת, ולכן כשבא גוי אחד להתגייר אצל הלל הזקן אך רצה להתגייר רק בתנאי שהלל ילמד אותו את כל התורה על רגל אחת, אז הלל לימד אותו את הכלל "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך", כי עיקר התפקיד שלנו בעולם זה לפתח את הרגש לזולת. תינוק נולד אגואיסט, תסתכלו על ילד, מבחינתו הוא תמיד מרכז העולם, הוא היחיד שיש לו רגשות ורצונות, זה שאמא רוצה לישון אחרי לילה מפרך ממש לא מעניין אותו… איך הילד הזה יגיע לתכלית של הרגשת הזולת? על ידי התורה והמצוות, ואהבת לרעך כמוך, צדקה, לא לשנוא, לשון הרע, גזל ועוד, שכולן מטרתן להסיר מעליו את קליפות חושך האנוכיות ולתקן את המידות עד שיגיע למצב שהוא יכול להרגיש את הזולת ולתת מעצמו לאחרים. ומי שיעשה זאת, ממילא יגיע בסוף גם לדביקות בבורא עולם, כי זה מה שבורא עולם עושה מתחילת הבריאה, רק נותן ומשפיע בלי סוף!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: