מתנות לאביונים

יש לתת שני מתנות לשני אביונים – היינו מתנה אחת לאביון אחד ומתנה שניה לאביון אחר. גודל המתנה הוא סכום כסף המספיק לקנות מנת אוכל. מעיקר הדין מספיק בערך עשרה שקלים (מנת פלאפל) אך ראוי לתת יותר, לפחות המבוגרים בבית, משהו כמו 50 שקלים, שיהיה מכובד ומתאים כמו השולחן שאנו עורכים לעצמנו.

כמובן שהחיוב הוא על האישה בנפרד ועל כל אחד מבני הבית בנפרד, כך שלא מספיק אם הבעל או האישה נתנו, אלא כל אחד צריך לתת.

את המתנות יש לתת דווקא ביום הפורים, ולכן אם תורמים לפני פורים יש לוודא עם ארגון הצדקה שהוא מחלק את המתנות בפורים ולא משתמש בזה בתור צדקה רגילה שמחלקים כל יום.

עוד מידע שחכמים מספרים לנו לגבי תרומת הנשיאים למשכן, הוא שהנשיאים התעצלו בתרומתם. כל בני ישראל רצו לעזור ולתרום למשכן, ואילו הנשיאים חיכו. אבל הנשיאים היו צדיקים, שהרי עננים הביאו להם אבנים יקרות עד פתח הבית, מתי בפעם האחרונה פגשת מישהו שמצא מזוודת מזומנים על פתח ביתו? אז איך ייתכן שהם היו צדיקים, ואף על פי כן התעצלו? האמת היא שהם לא התכוונו להתעצל, הם התכוונו לחכות שכולם יתרמו, ואז כל מה שיישאר לתרום, הם ישלימו מעצמם! זה טוב, לא? אבל התורה מגלה לנו בסוד, שגם אם חושבים לעשות משהו טוב, צריכים לבדוק טוב בלב מה היו המניעים האמיתיים, האם באמת התכוונתי לשם שמים? באמת התכוונתי לעזור לחברה שלי בזה שהוכחתי אותה, או שבאמת בתת המודע היו לי נגיעות אישיות, עצלות, קנאה, נקמה וכו'…?

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: