נרות ביום טוב

גם ביום טוב חובה להדליק נרות כמו בשבת, אך עם כמה שינויים.
ביום טוב אין חובה להדליק לפני השקיעה, אלא אפשר להדליק בלילה, אך על ידי העברה מנר לנר. בכל מקרה אם הנרות משעווה צריכים להכניס אותם לפמוטים קודם החג כי אסור לחמם אותם ולמרח ביום טוב.
גם ביום טוב לא מזיזים את הנרות, לכן יש להדליק אותם במקום ששם תהיה הסעודה, שזה בסוכה. אם יש סכנה להדליק בסוכה אז ידליקו בבית אך לא יברכו אלא אם כן נמצאים גם בבית קצת ונהנים מאור הנר. אם יש צורך גדול מותר להזיז את הנרות.
מתי מברכים? לפי הספרדים (רובם) מברכים לפני ההדלקה, כמו בשבת. לפי האשכנזים שבשבת מברכים לאחר ההדלקה, כאן יש הרבה שנוהגים לברך לפני ההדלקה, לכן אם אין לך מנהג ידוע, עדיף לברך לפני.
לגבי ברכת שהחיינו, יש אשכנזים וספרדים שנהגו לברך שהחיינו בשעת הדלקת הנרות, אך לפי הרב עובדיה יוסף עדיף שלא תברך כי מברכים שהחיינו בקידוש.
בפרשה "וזאת ליהודה" – אומר רש"י שהברכה שברך משה לפני מותו את שבט יהודה נאמרה בסמוך לברכה שברך את ראובן, כדי להזכיר את זכותו של יהודה, שהיה מספיק אחראי להודות בטעות שהוא עשה, ועקב כך גרם גם לראובן להודות בטעות אחרת שהוא עשה. לפעמים אנו יכולים לעשות דבר שלכאורה נראה "קטן", אך יכולה להיות השפעה על הסביבה שאנו לא יכולים אפילו לדמיין, וכי יהודה חשב שבגלל שהוא יודה בטעות אז לאחר 250 שנה זה יהיה לו הסניגור הגדול ביותר כדי להכניסו לגן עדן? לכן עלינו לזכור שאנו נציגים של בורא עולם, וכל מעשה שלנו הוא מעשה ייצוגי ובעל משמעות אינסופית, גם אם אין הדבר נראה כן ברגע הזה!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: