נרות שבת

לאחר ההדלקה אין להזיז את הנרות, לכן יש להדליק מלכתחילה במקום שבו הם יהיו מונחים בשבת, עדיף כמובן במקום האכילה, ששם עיקר עונג שבת, אך אם קשה, אפשר במקום אחר, אך מקום שאפשר להנות שם מן הנרות.
כשהנרות דולקים אסור להזיז אותם. אם את רוצה להזיז את הנרות לאחר שהם כבו, זה גם אסור, כולל המגש שעליהם הנרות עומדים (זה נחשב מוקצה), אך אפשר לסדר את זה מערב שבת, לפי הספרדים, מספיק שתחשבי לעצמך שאת מתכוונת להזיז את המגש עם הנרות לאחר שהם יכבו, ולפי האשכנזים יש להניח משהו חשוב (כמו חלה) על המגש עם הנרות, ואז יהיה אפשר להזיז כשצריכים את מקום הנרות והמגש.
בפרשה התורה באה בתביעה גדולה לכל יהודי "תחת אשר לא עבדת את ה' אלקיך בשמחה ובטוב לבב", בורא עולם רוצה שתהיי שמחה! טוב, אז שיסדר לי את כל הבעיות ואז אהיה שמחה, או לפחות כרטיס אשראי על חשבונו…
זה לא נכון, לא הטרדות היומיות מעלות או מורידות את השמחה, תבדקי, מי "שפתר" את הטרדות שיש לך, האם הוא אכן יותר שמח? הרבנית קנייבסקי הייתה שמחה בגלל כרטיס האשראי?
בעצם כל יהודי צריך להתמלא בשמחה כשהוא מקיים מצווה. אמנם אנו לא במדרגה הזאת, האם את מתמלאת שמחה כשאת לובשת בגד צנוע?
למה לא? כי את לא יודעת מה ההשפעה של המעשים שלך, את חושבת שכאן זה מתחיל וכאן זה נגמר, אני והבגד ואיך שאני נראית במראה…  אך אם היית יודעת להיכן מגיע כל מעשה שלך, בין לטוב, בין למוטב, ודאי שהיית רואה הכל בצורה אחרת.
אם היית יודעת שהחלטה אחת טובה שלך, חסד אחד עם חברה, עם הילד שלך, תפילה אחת בכוונה, שדברים אלו יכולים להשפיע על כל העולם, עד העולמות העליונים, היית קופצת משמחה בכל פעם מחדש!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: