נתינת מים תחת הנר

חכמים אסרו להניח כלי עם מים תחת הנר של שבת, כדי שלא בטעות יבואו לכבות את הנר בשבת, שהרי לפעמים השלהבת גדלה וזזה ונופלים ממנה חתיכות, ואם אדם יראה כלי עם מים ליד הנר, הדבר הראשון שהוא יעשה בלי לחשוב זה להקריב את הכלי עם המים, ובכך הוא גורם לכיבוי הנר, ולכן אסרו להניח את הכלי עם המים אפילו לפני שבת. מי שרוצה יכולה להניח כלי ללא מים תחת הנר, וזה מותר לעשות אפילו בשבת (כמובן בלי להזיז את הנר הדולק).

מי שמדליקה עם שמן יכולה למזוג מים תחת השמן שכן אין הכוונה לכיבוי הנר אלא בדרך כלל הכוונה להגביה את השמן והפתילה, ובאופן זה לא אסרו, וכל שכן שהנר לא כבה בגלל המים, אלא הנר דולק עד שנגמר השמן ורק אז נוגע במים.

———————

"ותמות שם מרים ולא  היה מים לעדה לשתות" – ארבעים שנה בני ישראל הסתובבו במדבר, אכלו מן, נהנו מצל ומיזוג אוויר של ענני הכבוד, שתו מים מינרלים שאפילו בהרי האלפים אין משהו שבכלל מתקרב לאיכותם. ופתאום יום אחד הם מגלים שאין מים. מה קרה? לא ידוע.

לא שמתם לב שנפטרה מרים…? וודאי ששמנו לב, אבל מה הקשר?

בטח שיש קשר, בזכותה הייתה כאן באר ארבעים שנה! בזכות התפילות שלה, בזכות הכוח שלה, בזכות הרצון לעזור לעם ישראל!

אה, לא שמנו לב, חשבנו שהבאר סתם נמצאת כאן…

איזה חוסר הכרת הטוב. יום יום את עובדת, כל יום את טורחת, מנקה את הבית, שוטפת כלים, עושה כביסות, מקפלת, מחזירה משחקים למקום, מבשלת, עושה קניות, עבודה אינסופית! והם אפילו לא שמים לב. הם חושבים שהכל נופל מהשמיים, הבגדים המקופלים בארון, האוכל במקרר, הגיעו גמדים קטנים בלילה ועשו את כל העבודה. ואיפה התודה לאישה?? למרים לא אמרו לא תודה… ולך אומרים תודה? כנראה שלא.

אז מאיפה היה למרים כוח להמשיך כל השנים, להמשיך לטרוח בשביל כולם והם אפילו לא שמים לב שהם קיימת??

מרים לא הייתה צריכה את התודה שלהם כדי לדעת כמה שווים המעשים שלה, מרים ידעה עמוק בלב, עם הרגש הנשי שלה היא ידעה שכמו שמעניקים לתינוק חיים והוא לא אומר תודה, גם מה שהיא עושה בשביל כולם זה לא פחות מחיים, וכשנותנים למישהו חיים – הסיפוק ותחושת המילוי שמרגישים הם הרבה יותר גדולים מכל תודה שאפשר לשמוע!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.