נתינת מלאכה לגוי לפני שבת

מותר לתת לפני שבת לגוי לעשות מלאכות בשביל ישראל כגון בגדים למכבסה, רכב למוסך וכו' אך כל זה בתנאי שלא יגידו לו לעשות דווקא בשבת, וגם לא יתנו לו דקה לפני שבת ויגידו לו שצריכים את הרכב דחוף במוצאי שבת, כי זה אותו דבר כמו להגיד לו לעשות בשבת…

ישנם תנאים נוספים והם:

שהגוי לא יעשה את המלאכה בבית של היהודי או בצורה שניכרת שהמלאכה שייכת ליהודי, כך שאסור לו לתפור או לכבס או לתקן את הרכב כשהוא נמצא אצלך בבית, כדי שאנשים לא יחשבו שלקחתם פועל שעובד בשבילכם בשבת.

שיקבעו איתו מחיר, או שיש מחיר מוסכם בשוק, כדי שהוא יעשה את זה בתור קבלן שעובד בשביל עצמו ולא בשביל היהודי. אם לא קבעו מחיר זה עדיין מותר, אך במקרה הזה צריכים לתת לו מספיק זמן לסיים את המלאכה קודם השבת, ואז אם הוא החליט לעשות את זה בשבת זה רק בגלל שכך נוח לו יותר ולא בגללי.

במעמד הר סיני כשעם ישראל קיבלו את התורה כל העולם עצר, שקט דממה, פרות לא געו, ציפורים לא צייצו, כלום. מדוע? כדי שעם ישראל וכל העולם כולו יבינו את המסר: העולם נברא בשביל קבלת התורה וקיומה! "יום השישי ויכולו השמים והארץ" – מדוע כתוב "השישי" ולא "שישי" כמו בשאר ימי בראשית? כדי לרמוז על יום שישי של חודש סיון ו' בסיון שבו קיבלו את התורה, ובזכות היום הזה מתקיימים השמים והארץ.

כמעט כל בעלי החיים על פני כדור הארץ לא רואים צבעים כלל! ישנם מעט מהחרקים שכן רואים, ואלו שרואים הכי טוב הם דבורים ופרפרים. אולם למרבה הפלא גם הם לא רואים את כל הצבעים. למשל הם לא רואים את צבע האדום וכל גווניו כגון ורוד וכו', אז בשביל מי השם יתברך ברא את כל הפרחים האדומים, את השושנים? את הורדים? את כל הפירות האדומים, תותים, פטל, עגבניות? הקיימת הוכחה גדולה מזאת שהשם ברא את כל העולם בשביל בני האדם??

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.