סגירת טיטולים לאחר השימוש בשבת

בסגירת מדבקות הטיטולים יש לכאורה איסור של תופר, שהרי אנו מחברים שני חלקים של בגד. אמנם להלכה זה כן מותר, כי זו תפירה שלא מתקיימת, שהרי בכל מקרה אנו נהייה חייבים לפתוח את ההדבקה תוך כמה שעות. מה שכן יש להיזהר זה כשמשליכים את הטיטול לפח, בימי החול אנו רגילים להדביק את הטיטול, אך בשבת יש להיזהר כי זו תפירה שכן מתקיימת, שהרי אין אנו מתכוונים לפתוח אותה, ולכן אפשר להכניס את הטיטול לתוך שקית, ואז להשליך לפח האשפה בלי להדביק את הטיטול. אם בטיטול יש סקוטש ולא דבק, יש פוסקים המתירים להדביק גם כשזורקים לאשפה, אך עדיף להימנע אם אפשר פשוט לקפל את הטיטול, להכניס לשקית ואז לזרוק לאשפה.

כשיוסף גילה לאחים שהוא יוסף, הם לא יכלו להוציא מילה מהבושה. מדוע הבושה הגדולה, הם הרי חשבו שהם עשו בסדר כשהם מכרו אותו, אז מה השתנה? פשוט מאוד, כי במהלך השיחה, כשהם עדיין חשבו שהוא שליט מצרים שרוצה לאסור את אחיהם בנימין, הם ניסו שוב ושוב לשכנע אותו שיוותר להם, למרות שהוא הצודק ובנימין האשם, אך בבקשה שיתנהג ברחמים, כי יש לבנימין אבא שמאוד אוהב אותו, ואבא יכול למות מרוב צער. כשיוסף גילה להם שזה הוא, המשפט הראשון ששאל "העוד אבי חי??" אתם חוזרים ואומרים "מסכן אבא", אבל כשמכרתם אותי, לא חשבתם איזה מסכן אבא? גם אם היה מגיע לי, למה לא רחמתם על אבא?? כשהם שמעו זאת, רק אז הם הבינו שהם בעצמם לא עשו את מה שהם ביקשו ממנו, וזו הבושה הגדולה ביותר, לגלות שאנו דורשים מאחרים דברים שאנו בעצמנו לא עושים, מהילדים, מהבעל, מהחברות, אנו מצפים שכולם יהיו מתחשבים, שיבינו אותנו כשקשה לנו, כשאנו לא מרגישים טוב, כשאנו צריכים תמיכה, כשאנו סתם צריכים עזרה במשהו, מה קרה, מה כבר ביקשתי…? אך כשהשני צריך משהו, האם אנו גם מתחשבים כל כך? או שאנו מתחילים עם המחשבות, אז מה אם הוא קצת מצונן, הוא לא יכול לעזור..? אז מה אם קצת קשה לה עם הילדים, אני צריכה לסבול בגללה…? אז מה אם אין לה רכב, שתקח מונית, למה היא מבקשת ממני טובות…?

גם אם אנו עדיין לא מושלמים במידת הנתינה שלנו, לפחות בואו נדאג שלא נסתור את עצמנו, שלא נעשה דברים הפוכים ממה שאנו אומרים!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: