סחיטת פירות בשבת

אחת מהמלאכות בשבת היא "דש", וכן סחיטה, כשמוציאים משקה מתוך האוכל שבו הוא נוצר כגון להוציא את המיץ מתוך הענבים או השמן מתוך הזיתים.
מן התורה אסור לסחוט זיתים וענבים, ומדברי חכמים אסור לסחוט כל פרי או ירק שדרך בני אדם להכין ממנו מיץ, שזה בימינו כמעט כל הפירות והירקות.
דברים שאין דרך להכין מהם מיצים, מותר לסחוט אותם בשבת, כך שאם בא לך מיץ תפוחי אדמה או מיץ חצילים, מותר לסחוט (ביד, לא בבלנדר!) אותם בשבת.
"יוקח נא מעט מים", אברהם נתן לאורחים לחם בעצמו, בשר בעצמו, אך מים הוא ביקש ממישהו שייתן להם. נו אז מה? יש הבדל בטעם של המים אם נתן בעצמו או על ידי שליח? כשיצאו ישראל ממצרים והיו במדבר, כל מה שנתן אברהם בעצמו, החזיר הקב"ה בעצמו לעם ישראל, נתן להם לחם (מן) בעצמו, נתן להם בשר (ציפורי שליו) בעצמו, אך מים נתן להם על ידי משה, משה היה צריך להוציא מים בעצמו מהסלע, וכידוע שבגלל המקרה של המים מהסלע משה נענש ולא נכנס לארץ, ולכן לא זכה לבנות את בית המקדש בעצמו, ולכן בית המקדש חרב ואפשר להמשיך הלאה… רק כי אברהם ביקש ממישהו להביא את המים… וכל זה ללמד אותנו שאין כזה דבר מעשה "קטן", כי כל מעשה יכול להביא להשלכות אדירות!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: