סעודה שלישית בערב יום טוב שחל בשבת

בכל ערב שבת או ערב יום טוב יש איסור לעשות סעודה מזמן המנחה (בערך שלוש בצהריים) כדי שנהיה רעבים בקידוש שעושים בלילה וכך נהנה ממנו יותר, ולכן אסור ללכת למסעדה ביום שישי בארבע אחרי צהריים.

אמנם אם הסעודה היא סעודת מצווה, כגון שיש ברית ביום שישי, מותר.

כשחל יום טוב במוצאי שבת, מצד אחד יש לנו איסור לאכול סעודה לפני יום טוב, אך מצד שני יש לנו מצווה לאכול סעודה שלישית בשבת. מה עושים?

אז כתבתי שסעודת מצווה מותר, וסעודה שלישית היא סעודת מצווה. אך עם זאת, וודאי שלכתחילה כדאי לעשות את הסעודה השלישית מוקדם (בשלוש – ארבע בצהריים) כדי שתספיקו להיות רעבים שוב עד הקידוש והסעודה של יום טוב בלילה. אם לא הספקתם, אז אפשר לאכול גם אחר כך. בכל מקרה, עדיף לא "להעמיס" יותר מדי אוכל בסעודה השלישית, אלא לצמצם בכמויות…

——————-

בפרקי אבות: איזוהי דרך טובה שיבחר לו האדם? רבי שמעון אומר – הרואה את הנולד. איזוהי דרך רעה? הלווה ואינו משלם, שנאמר "לווה רשע ולא ישלם". ומה הקשר בין שני הדברים?

קשר פשוט מאוד. אדם שלוקח הלוואה מאחר ולא משלם, לא מספיק שהוא כפוי טובה ויש לו עבירה לעולם הבא, הוא גם בעולם הזה מפסיד, כי הרי אף אחד לא ירצה לעזור לאדם כזה, מי יתן לו הלוואה? לכן אמר רבי שמעון, שלא מספיק שהוא רשע על עצם זה שהוא לא מחזיר, הוא גם לא רואה את הנולד – הוא לא מבין שהוא יפסיד מכך שאף אחד לא ייתן לו.

אבל רבי שמעון לא דיבר רק על הלוואה, הוא מדבר על דרך לחיים – אדם שחי בעולם הזה רק את הרגע בלי להבין שיש מחר ומתכנן אותו מפסיד את כל חייו בשני העולמות!

נכון, הרבה יותר קל לעשות מה ש"בא לי" כרגע, אבל אני זאת שאפסיד מזה אחר כך! אם אני לא אדע להעריך את הטובה שחברה עשתה לי, את זה שבעלי הואיל בטובו להחזיר את הכוס לכיור למרות שהוא בדרך כלל מרגיש כאילו כל העולם נועד לשרת אותו (תשלחי אותו לשמוע שיעורי תורה…), איך אני אשמח ממשהו בחיים? אני תמיד ארגיש שהכל מגיע לי ואף אחד לא עשה בשבילי שום דבר נחמד, אז איזו סיבה יש לי לשמוח??

הטוב נמצא שם בכל פינה ופינה, השאלה מה את מחפשת למצוא, האם את מחפשת רק מה "דפוק" ומתלוננת על כל דבר, או שאת מחליטה לחפש את הטוב, וחיה חיים של שמחה והתקדמות…?

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: