סעודה שלישית בשבת

יש להתחיל את הסעודה לפחות חצי שעה לפני השקיעה. אם במקרה נתקעתם וכבר שקעה החמה, בדיעבד אפשר להתחיל (בזריזות!) את הסעודה כל עוד לא יצאו הכוכבים.

לגבי הזכרת שבת ("רצה והחליצנו") בברכת המזון –  גם אם יצאו הכוכבים, עדיין אומרים בברכת המזון "רצה" מכיוון שהתחלנו את הסעודה כשעדיין הייתה שבת, אולם אם עשיתם הבדלה באמצע הסעודה או התפללת ערבית, אי אפשר כבר להזכיר את שבת בברכת המזון.

אם אתם יוצאים מהבית או מהחדר לאחר סעודה שלישית, אין לפנות את הכלים (ובוודאי שלא לשטוף אותם) כי זו הכנה שלא לצורך השבת, אולם אם עדיין יושבים שם וזה מפריע אז מותר, כי זה לצורך השבת.

אנו רגילים להגיד, גם אם עכשיו רע, בעזרת ה' יהיה טוב. אך האם ייתכן שאדם ירצה שיהיה לו עוד רע? כן, אם הוא היה יודע שהרע הזה שווה לו הרבה… אף אחד לא היה רוצה שישפילו אותו לעין כל, אך אם מישהו היה עומד מעליב אותך, והוא לא יודע שאת מקליטה את הכל, ואת יודעת שלפי החוק על כל מילת גנאי שאדם מעליב את השני הוא חייב לשלם 1000$ ללא שום אפשרות להתחמק מהקנס, ושהוא חייב לפרסם התנצלות בכל העיתונים הראשיים, ואת יודעת שזה שכרגע מדבר עלייך לא חסר לו כסף, וכל מילה נוספת שהוא מוציא מוסיפה לך עוד אלף לחשבון הבנק, האם היית מתלוננת שקשה לך? זה לא קשה בכלל, זה דווקא קל, אפשר להוסיף… היית מתפללת בלב שההוא ימשיך לדבר ולדבר, בבקשה ריבונו של עולם, תעשה שהוא ימשיך להעליב אותי! מדוע? כי תוך כדי שאת מתפללת את גם מתכננת את החופשה הבאה שלך ואיזה קניות את הולכת לקנות עם כל הכסף… זה לא נעים להצטער, וצריכים תמיד להתפלל שיהיה לנו טוב ונעים, אך אם כן משהו לא נעים לנו, צריכים לזכור שחוץ מהטובות שאנו לא רואים, הקושי הזה גם עוזר לנו לפתח ולרומם את עצמנו, להתגבר על המידות, ולהתקרב לבורא עולם בדרכים שאולי לא היינו יכולים בצורה אחרת!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: