ספק ברכות – להקל

רוב הברכות, חוץ מברכת המזון, הן תקנת חכמים, ואילו הזכרת שם ה' לבטלה היא איסור תורה לפי חלק מהפוסקים, לכן בכל מקרה שיש לנו ספק האם ברכנו או לא ברכנו, אנו פוסקים להקל ולא מברכים שוב, בין בברכה לפני האוכל ובין בברכה לאחר האוכל וכן בברכות שאינן על אכילה כמו על ברקים, על נרות, על נטילת ידיים וכו'
כך שאם את יושבת בשיעור ולא זוכרת האם ברכת על התה או לא ברכת, אפשר להמשיך לשתות בלי לברך, ואף אסור לברך. וכן אם את לא זוכרת האם ברכת ברכה אחרונה על שתיה או פירות וכו' לא מברכים. אם את יכולה אז כדאי לאכול או לשתות שוב ואז לברך ברכה אחרונה, אך זו לא חובה כי חכמים פטרו אותנו מברכה במקרה של ספק.
יעקב אבינו שולח שליחים לרצות ולפייס את אחיו, עשו, במהלך כל השיחה שלו עם השליחים הוא חוזר ואומר שעשו הוא אחיו, ומדבר עליו בכבוד, מדוע? כי עם כל זה שעשיו היה רשע, יעקב הבין את נפשו של עשיו, שהוא באמת מרגיש פגוע ושיש לו סיבה טובה לכעוס. אז למרות שיעקב יודע שזה באמת לא נכון, אך כל עוד עשיו באמת מאמין שהוא הנפגע כאן, יעקב מדבר איתו בכבוד. ועל מה הכבוד? על זה שהוא אח שלי, על זה שהוא בן של יצחק, בשביל זה כבר יש לי סיבה לכבד אותו.
לפעמים אנו רבים עם מישהו, ובטוחים שאנו צודקים, ואולי זה באמת כך, אולי זה אשמת השני, אך יש לשים לב שרוב הפעמים השני לא יודע שהוא טועה, ומבחינתו הוא הפגוע כאן, צריכים לקחת זאת בחשבון ולדבר איתו בהתאם, לא כאילו זו אשמתנו אבל אנו מוותרים, אלא ממש כאילו הוא הפגוע כאן, ולתת לו את הכבוד הראוי בתור אדם שנברא בצלם אלוקים.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: