ערב נשים הילולת רחל אמנו

יש לי שאלה. אם גדול הדור, הבבא סאלי קורא לך, ואומר לך שיש לו בקשה מאוד חשובה ממך, משהו מאוד סודי שיכול אולי לגרום לביאת המשיח! ונותן לך הוראות מדויקות מה לעשות, ושהוא סומך רק עליך, ומזהיר שוב ושוב שלא לשנות חס ושלום ממה שהוא אמר, ואת כמובן הסכמת, לקחת הביתה ביראת פחד את המכתב שנתן לך להעביר והלאה והחבאת אותו במקום בטוח. האם ייתכן שפתאום תגידי לעצמך, השכנה שלי, מירי, היא נראית קצת אומללה בזמן האחרון, היא מרגישה שאף אחד לא צריך אותה, אולי אני אתן לה לעשות את מה שביקש ממני הרב, וכך היא תרגיש אולי יותר טוב עם עצמה? הייתכן דבר כזה?? וודאי שלא! זה יפה מאוד שאת מוכנה לוותר בשביל השכנה, באמת כל הכבוד, אבל למה על חשבון תוכנית של גדול הדור שעשויה לשנות את כל העתיד?? הייתכן דבר כזה, לעשות מצוות מבלי להתחשב באחרים? נניח שעכשיו נכנס כאן לאולם איזה הומלס, מבקש צדקה, את לא נותנת, פתאום החברה שלך שעומדת לידך חושבת לעצמה, איזו קמצנית זאת, לא יכולה לתת כמה פאונדים? ואז בשקט היא משחילה את ידה לתוך התיק שלך ומוציאה שטר של 5 פאונד ונותנת לו! הייתכן??

אם זה ברור שלא, אז כיצד ייתכן שרחל אימנו, שקיבלה הוראות ברורות מיעקב אבינו, שיש תוכנית אלוקית להקים את כל בית ישראל, כזאת תוכנית מסודרת וקריטית, כיצד יכלה רחל לקלקל כך את התוכנית האלוקית הזאת ולהחליט שהיא "מוותרת" לאחותה??

דרך אגב, גם אצל רבקה אמנו ראינו דבר דומה, שיצחק הייתה לו תוכנית לתת את הברכות לעשיו והיא קמה וקלקלה לו את התוכנית, ולא פחדה מהעובדה שהוא גדול הדור! אלא שאצל רבקה זה קצת יותר מובן, לפחות מבחינתה זה היה ברור שיצחק הולך לעשות טעות, אך אצל רחל מה?

עוד שאלה. כולנו מכירים את המשפט המפורסם של הגמרא "בשכר צניעות שהייתה בה ברחל". ואני לא מבין, איפה הצניעות כאן? מה הקשר בכלל לצניעות?? רחל לא רצתה לפגוע באחותה, שתתבייש כך לעמוד באמצע החופה ויעקב יגלה שהיא לא הכלה, אז היא עשתה איתה חסד, אבל איפה כאן הצניעות? תגיד שהיא מסרה את נפשה, שיש בה אהבת ישראל, ויתור ענקי, חסד! אבל מה הקשר לצניעות??

אז למזלנו על השאלה הראשונה, כיצד רחל יכלה לבגוד כך באמון של יעקב, יש לי סיפור, סיפור מאוד פשוט ומובן שקרה בבני ברק. פעם הזמינו את החזון איש לחתונה, ומכיוון שהחזון איש בעצמו טרח בשביל החתן והכלה לפני החתונה אז הוא הסכים להגיע. החופה היתה מתוכננת נניח ל 7:30, אז הגיעו כמה בחורים אל הבית של החזון כמה דקות לפני כדי לקחת אותו לאולם. כשהגיעו אליו הביתה, ראו שהוא יושב עם זוג זקנים, בעל ואישה. טוב, הם ממתינים 2 דקות, הוא ממשיך לדבר, אז הבחורים התחילו כך לכחכח בגרונם, שהחזון איש ישים לב שהם כאן וממתינים, אך החזון איש המשיך לדבר עם הזקנים. כך עוד 15 שעה. שוב הבחורים הולכים הלוך וחזור כדי שהוא יראה אותם ויסיים את השיחה, אך הוא המשיך לדבר. הבחורים התחילו להסתקרן, על מה הוא מדבר עם הזקנים האלה? הרי זה החזון איש, הוא עסוק בלימוד כל היום ,וכל שכן עכשיו שכל האולם ממתין לו, מן הסתם הם מדברים על סודות נוראיים…אז הם כך מטים את אזנם, והם שומעים את הזקן אומר לחזון איש, רבי, עכשיו יצאו לשוק כפתורים חדשים, כמה לקנות? כפתורים חדשים? תקנה שנים עשר. ורבי, יצאו גם חוטי תפירה מסוג חדש, כמה לקנות? והחזון איש עונה, תקנה 30… והבחורים חשבו שהם הולכים להתעלף, החזון איש פתח חנות כלי תפירה?? טוב, לאחר כמה זמן החזון איש סיים, לקחו אותו במהירות לאולם ועשו את החופה במזל טוב. לאחר החופה, ניגשו הבחורים אל החזון איש ושאלו אותו בעדינות, מי אלו הזוג זקנים שהיו אצלו. ענה להם החזון איש, אלו זוג שהיו בשואה ואיבדו את כל משפחתם וכשהגיעו לארץ פגשו אותי, וניסיתי לתמוך בהם, והם פתחו חנות לכלי תפירה, ומאז הם באים אלי להתייעץ לפעמים, זה עושה להם טוב שיש להם עם מי לדבר, אז אני עושה איתם חסד. שאלו אותו הבחורים, אבל הרב, אולם שלם חיכה… ענה להם החזון איש, וכי לעשות חסד עם זוג זקנים מוטל רק עלי, כל האולם לא חייב במצוות חסד? אלא אני זה שיכול לעשות את זה בפועל, ועכשיו כשכל האולם חיכה אז גם היו שותפים בחסד. וזה מה שהיה עם רחל אימנו! רחל עשתה חשבון, לאה הולכת לאכול ביזיונות ליד כל האולם, יש לי פה מצווה ענקית לעשות. רגע, ומה עם יעקב? מה זאת אומרת? וכי יעקב לא חייב במצוות החסד הזאת? וכי יעקב לא חייב להיזהר בכבוד הזולת? וודאי שכן, אלא שכעת אני זאת שיכולה לקיים את המצוות, ויעקב הוא גם חלק מהמצווה!

ויש גם ראיה לכך, שהרי יעקב אבינו, בבוקר, כשגילה שהיא לאה, בא אל כל העולם בתלונות, אל אנשי חרן, למה עבדתם עלי, אל לבן, למה רימיתני, אל לאה, למה לא סיפרת לי. היחידה שאליה יעקב לא בא בתלונות היא רחל! למה? הרי דווקא רחל היא מקור הבעיה כאן! כי יעקב אבינו הבין שאין מה לשאול את רחל, זה ברור שרחל עשתה את הדבר הנכון.

הלאה, עכשיו לשאלה השניה ששאלתי, מה הקשר לצניעות? כאן התשובה קצת יותר מסובכת, אבל ננסה להסביר בזריזות. המושג צניעות שאנו מכירים הוא רק חלק מהמשמעות העמוקה שטמונה בו.

אם שואלים מישהו, מה זה בניין? הוא יענה קירות, חדרים, תקרה. בעוד שלמעשה חלק גדול מהבניין נמצא בכלל ביסודות. לבנות את היסודות לוקח חודשים, ואילו קומה היום בונים בשבוע – שבועיים, כך שההגדרה היא די חלקית. וכן לגבי צניעות. בואו נראה מה זה צניעות, תתחילו להגיד פסוקים שבהם מופיעה המילה צניעות.

אני מצאתי רק שני פסוקים שבהם מוזכר המושג צניעות בכל התנ"ך. פסוק אחד "את צנועים חוכמה". והפסוק השני אומר הנביא "הגיד לך אדם מה טוב ומה ה' כו' אהבת חסד והצנע לכת עם אלוקיך". שני מקומות, האם יש קשר לצניעות כפי שאנו תופסים את המושג צניעות? אפס קשר. אך כן יש קשר בין הפסוקים, שללכת בחיבור עם בורא עולם גורם לכך שזוכים לחכמה.

אז איך הגענו בימינו למסקנה שצניעות זה אורך השמלה…? אני אדלג עכשיו הסבר מאוד ארוך ואגיד את המסקנה. צניעות זה חיבור לאמת הפנימית של האדם, זה חיבור לבורא עולם. ואיך מגיעים לאמת הפנימית, לחיבור הזה עם עצמי? כאן יש לנו הבדל בין גברים לנשים. כל המטרה של המצוות היא לזכך ולחבר אותנו לבורא עולם, אך יש דברים מיוחדים שממש נוגעים ישירות בחיבור שלנו לעצמנו. השם יתברך נתן לגברים את התורה בתור הכלי העיקרי להיות מחוברים אליו. כך שמהיום כל אישה תדאג לשלוח את בעלה לשיעורי תורה. כן, כשהוא חוזר הביתה לאחר העבודה, את ממתינה עם מקל, אתה לא נכנס הביתה, לך לשיעור קודם, הדלת לא נפתחת עד שאין אישור מהרב שהיית בשיעור! את הראשונה שתרוויחי מזה! את תקבלי בעל מתורבת, שיודע איך להתנהג לאשתו, מאיפה הוא ידע אם לא ילמדו אותו??

והכלי העיקרי שהאישה קבלה, זה הצניעות! מה הקשר לבגדים? שבגדים זה בדרך כלל ההפך. כשאת עומדת בבוקר לפני הארון וחושבת מה ללבוש, שימי לב שאת לא באמת חושבת מה יפה לי, את חושבת מה תגיד עלי שולה, ואיך יגיבו במשרד, ועם השמלה הזאת כבר ראו אותי וכו'. אז בעצם הבגדים לא מחזקים את הקשר שלך עם עצמך, עם האמת, אלא גורמים להסחת הדעת ולהתמזגות עם הסביבה, התמזגות שהיא איננה חיובית, וזו בדיוק הדרך שלך לשנות את המצב ולהיות כן מחוברת לעצמך, כן מחוברת לבורא עולם, קיבלת כלי חזק מאוד, תשתמשי בו!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: