פרשת ויחי

האספו ואגידה לכם את אשר יקרא אתכם באחרית הימים

יעקב הולך להיפטר מהעולם, אוסף את בניו, רוצה לספר להם מה יקרה איתם בעתיד (נשמע טוב דווקא, לדעת מה יקרא בעתיד, אולי אפשר גם לגלות את מספרי הלוטו…), אבל בסוף זה לא קרה. הם באו, הוא שתק. למה? מה קרה פתאום? הרי אמרת שאם נבוא, הכל יהיה בסדר, תספר לנו, למה פתאום יש שינוי בתכניות? אבא, אנחנו לא מספיק צדיקים, לא מספיקה ההשתדלות שלנו? אבא אנחנו כן צדיקים, תראה איך אנחנו קוראים שמע ישראל! ויעקב שומע את בניו, ואומר אחריהם "ברוך שם כבוד מלכותו"… גם יעקב לא מבין, רצה לספר להם, פתאום הוא מרגיש שסגרו את הדלתות בשמים, לא מגלים לו מה יהיה, אז הוא דאג. אז מה באמת קרה? מהשמים סגרו את צינורות השפע, את ההרגשה שהשם פה לידו, כדי לרמוז לו שמשהו לו בסדר. אך זה היה רק לזמן קצר, מיד לאחר מכן שוב פתחו, כי באמת כולם כן צדיקים.

אם הכל בסדר, אז מה לא בסדר?

לא בסדר החיפזון שלך. אם אתה ממהר להגיב, אם לא עוצר רגע וחושב, רגע, האם זה מה שבורא עולם היה רוצה שאעשה? השני עכשיו מעליב אותי, עושה אותי סמרטוט ליד כולם, אני אראה לו מה זה! רגע, אם בורא עולם היה עומד לידך, זה מה שהיית עושה…?

ויעקב הבין. לכן התחיל את דבריו "פחז כמים אל תותר" – עשית דברים בחיפזון, כמו המים שזורמים לכל כיוון בלי לעצור, בלי להתבונן, אז מה, אתה חושב שהשגת איזה יתרון בזה? לא, "אל תותר", לא הרווחת כלום, בסוף אתה מפסיד. וגם אם אתה חושב שכרגע הרווחת, הנה, הראיתי לו! גם שמעון ולוי חשבו כך, אמר להם יעקב – בכבודם אל תחד נפשי, גם כשהם הצליחו, וקיבלו כבוד, כולם ראו איך הם הצליחו, אמר יעקב, הנפש שלי לא שמחה מזה, ואפילו אני לא רוצה שיצרפו אותי לשמחה הזאת, כי זו שמחה של כאילו, לא שמחה אמיתית, אם אתה עושה דברים בחיפזון, אז מהתחלה אתה עבד של יצר הרע, איך ייתכן שיצא מזה משהו טוב באמת? ההצלחה והשמחה האמיתית יכולה להגיע רק ממקור של קדושה, רק מעצירה והתבוננות. עצבנו אותך? קודם כל עוצרים, לא יקרה כלום אם תחכה. יש לך החלטה לקבל, עוצרים, שואלים את בורא עולם, אבא, מה לעשות? אם תבטח באבא, אבא יתן לך לב נקי ופתוח לקבל את ההחלטה הנכונה ואז תזכה להגיע למה שה' רוצה לתת לך באחרית הימים.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: