פרשת משפטים – מה יהיה עם הגנב??

למה להתחיל עם דברים שליליים?

איפה אנו נמצאים בפרשה שלנו? באמצע מעמד הר סיני, לאחר שכולם שמעו את בורא עולם מדבר, הגיעו כמעט למדרגה של מלאכים! זהו, יצאו להם כל השטויות מהראש, מעכשיו רק מתקרבים לבורא עולם, תפילות, לימוד, חסד! אבל רגע, אז למה המצווה הראשונה שמשה מלמד אותם זה על עֶבֶד עברי, יהודי שגנב ולכן היו צריכים למכור אותו כדי לשלם על מה שהוא גנב? זה מה שצריכים לשמוע עכשיו, על גנבים? תן לנו כמה מצוות של קדושה, בית מקדש, איך להתקרב אליך בורא עולם, משהו שמתאים לדרגה שלנו עכשיו!

 

מה יהיה עם הגנב?

יש אדם עם חמישה ילדים. ברוך ה' מתוכם ארבעה מוצלחים, יראי שמים, לומדים, מתפללים, עובדים את ה', אחד ראש ישיבה, אחד אברך, הרבה נחת רוח לאבא. אבל החמישי יצא גנב. רואים את האבא הולך ברחוב, יושב בבית הכנסת, עצוב, כמעט בוכה. שואלים אותו אנשים, מה קרה לך? איפה השמחה? איפה תודה לבורא עולם על כל הטוב שנתן לך? עונה להם האבא, אתם צודקים, אני מודה לבורא עולם, אני שמח שזכיתי לכאלו ילדים, אבל מה עם הגנב, מה יהיה עם הגנב?? כך בורא עולם, וודאי, הר סיני, נתינת התורה, שמים נפתחו, איזה אורות, איזו קדושה. אבל לא כולם הצליחו להתרומם, לא כולם הצליחו להתחבר למעמד הגדול, להתקרב לבורא עולם, חלק נשארו למטה… אז נכון, השם יתברך שמח, שמח על אלו שכן התקרבו לאבא. אבל מה כולם רואים? רואים שהוא צועק בכאב, מה יהיה עם הגנב?? הוא כל כך דואג לו וחושב עליו, עד שהוא החליט שהמצווה הראשונה תהיה לגבי איך מתנהגים אל הגנב בכבוד ואהבה, להחזיר אותו לאבא שבשמיים. כל אלו שספגו מה שצריך מהר סיני יסתדרו כבר, אבל זה שהוא עֶבֶד, קודם כל צריך להשקיע בו, כדי שלא ייפול יותר.

כשאנו רואים מישהו שקצת סוטה מהדרך, התגובה הטבעית שלנו היא להתרחק, וודאי, אנו רוצים להתקרב אל בורא עולם וזה אמת ונכון. אבל מה עם הגנב?? אנו לא נוטשים אנשים במערכה, אלא מילה טובה, פנים מאירות, כדי שהשני לא ירגיש מסכן וגלמוד, וכך אנו זוכים ללכת בדרכיו של בורא עולם!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: