צום עשרה בטבת

כל עוד לא השתנה המצב, מחר יחול צום עשרה בטבת. כתבנו כבר את הלכות הצום בעבר אז אני רק אחזור בקצרה – מי שחולה פטורה מהצום, וכן מי שבהריון מחודש שלישי פטורה מהצום.

מי שנמצאת לפני חודש שלישי להריון אך יש לה בחילות והקאות, פטורה מהצום.

מי שנמצאת בשנתיים שלאחר לידה פטורה גם אם היא לא מניקה בפועל, אך בגלל שהצום קצר, מי שמרגישה שהיא בריאה לגמרי ויכולה לצום בקלות, עדיף שתצום.

מי שכן צמה יכולה לעשות תנאי  לפני השינה בלילה שהיא תקום לאכול בבוקר לפני הצום עד עלות השחר, שעכשיו בזמן חורף הוא די מאוחר כך שיש לכן זמן, בישראל זה עד 5:20 בבוקר בערך, באנגליה זה עוד יותר מאוחר כך שיש הרבה זמן…

בעשרה בטבת החל המצור על ירושלים, אותו מצור שגרם בסופו של דבר לחורבן העיר ושריפת בית המקדש בתשעה באב. כתוב בספרים שלמרות שתשעה באב הרבה יותר חמור ולכן צמים יום שלם ואסורים בעוד דברים, בכל זאת יש משהו חמור יותר בעשרה בטבת – שאם הוא היה חל בשבת, היינו צריכים לצום בשבת, למרות שאם תשעה באב חל בשבת, אנו לא צמים אלא דוחים את הצום ליום ראשון. מה מיוחד בעשרה בטבת? המצור היה סימן שהמצב הרוחני בעם ישראל הגיע לשפל המדרגה, ולכן הפסיקו מהשמיים את ההשגחה עליהם. ברגע שהגזירה נגזרה והחל המצור, זה לא משנה שבפועל עדיין לא נשרף הבית, זה לא משנה שהכל נראה עדיין יפה ושלם, החנויות מלאות כל טוב, מכוניות יקרות, בגדים יפים, הפרחים פורחים והציפורים מצייצות, כל זה לא שווה כלום, כי כל זה נעשה ריק מתוכן, במקום היופי שהיה מקודם אמיתי, יופי אמיתי כי הוא התאים לדרגה רוחנית גבוהה ויפה, עכשיו היופי הפך לתפאורה בלבד, כי ברגע שאין ליופי משהו אמיתי להיאחז בו, זה רק עניין של זמן עד שהוא יעלם, לכן הרגע הזה שבו הרוחניות הושחתה, הוא הרבה משמעותי מאשר הרגע שבו הדברים החומריים הוחרבו בפועל.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: