צידת בעלי חיים ביתיים

אנו יודעים שאסור לצוד בשבת. גם סגירת דלת הבית נחשבת צידה, ולכן אם יש לכם בעל חיים בבית, אסור לסגור עליו את הדלת בשבת. אם בעל החיים כבר רגיל אליכם והוא לא יברח גם כשפותחים את הדלת, אזי אין כאן צידה ומותר לסגור את הבית.

אם בעל החיים עשוי לברוח אך הוא יחזור בלילה, כאן יש לנו מחלוקת. לפי שיטת הספרדים מותר לסגור עליו את הדלת, אך לפי האשכנזים הדבר אסור, ולכן יש להקפיד לפתוח ולסגור את הדלת רק בצורה שאין לו אפשרות לברוח, היינו פתח קטן והאדם עומד בפתח, כך שגם אם בעל החיים היה שם לב, הוא לא היה מצליח לברוח, ובצורה כזאת מותר גם לפי האשכנזים.

———————

העם רוצה בשר ממשה רבינו, ומשה רבינו בא בעצב לבורא עולם, מהיכן אשיג אוכל לשלושה מיליון בני אדם, "האנכי הריתי את כל העם הזה?" אני לא הולדתי אותם!

אבל רואים מכאן שאם הם כן היו הילדים שלו, אז הוא כן היה מוצא מזון ובשר בשביל כולם, וזה נס!

אך אולי זה לא נס, אולי זה משהו "טבעי" לחלוטין, שמאחר שהם היו סומכים עליו בתוך אבא, ואבא אמור לספק את כל הצרכים של הילדים שלו, ממילא יתנו לו מהשמיים כל מה שהוא צריך, כי הוא לא צריך בשביל עצמו, אלא בשביל אחרים. ועל זה אמר משה – בגלל שהם לא הילדים שלי, הם הרי לא בוטחים בי כמו אבא, אז איך אני אספק להם את כל צרכיהם?? אבל אם היו בוטחים, הייתי מצליח לתת להם!

וזה תקף גם לגבי אדם עם עצמו… אם את בוטחת בעצמך שתצליחי לספק לעצמך את היכולת לקיים את מצוות השם יתברך, שתצליחי לגדל את הילדים כפי שצריך, לספק להם את כל צרכיהם, את מחדירה בעצמך כוחות בלתי מוגבלים ומהשמיים יתנו לך יכולת לפעול דברים שהם למעלה מכוח אנוש!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.