קבלת שבת בהדלקת נרות

לאחר הדלקת נרות השבת, לפי מנהג האשכנזים אסור לאישה לעשות מלאכות כי היא כבר קיבלה שבת, ואילו לפי הספרדים מותר, כל עוד לא התכוונת לקבל שבת, ואז יש לך עוד כמה דקות לעשות דברים (כי לא משנה מתי שבת נכנסת, תמיד חסרות כמה דקות…). אולם גם לפי הספרדים עדיף להגיד, לפחות פעם בשנה, שאת לא מתכוונת לקבל שבת בעת הדלקת הנרות. גם לפי האשכנזים אפשר לומר את התנאי הזה, אך רק בשעת צורך גדול.
מי שקיבלה שבת לא יכולה להתפלל מנחה, כי הרי בשבילה כבר נכנסה שבת, לכן עדיף להתפלל מנחה לפני ההדלקה, ואם לא הספקת, אז תדליקי נרות בלי לקבל שבת.
עדיף להדליק את הנרות כשאת כבר לבושה בבגדי שבת, אך כמובן שאין לאחר את ההדלקה בשביל זה.
בפרשה כי תצא למלחמה – איזו מלחמה? מלחמת ההתגברות על היצר והעצלות, תיקון המידות. כמו אותם חיילים שחזרו ממבצע צבאי מוצלח, הרגישו טוב עם עצמם, ודאי, היה מסוכן, מתיש, הצליחו לנצח ולחזור בשלום, ופגש אותם רב אחד, שמח איתם, בירך אותם, ואז אמר להם, ניצחתם בקרב קטן, עכשיו נשאר גם לנצח במלחמה הגדולה. איזו מלחמה גדולה? ענה להם: מלחמת היצר הרע כמובן. הרבה יסכימו לבלום מחבל שמתקרב לגבול ישראל, גם אם זה מסוכן, אך לא הרבה יסכימו לבלום את הר הגעש הפנימי שבתוכם כשמישהו מכעיס אותם, למרות שגם זה יכול להיות מסוכן לסביבה…

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: