קדושת בית הכנסת

כאמור ההתנהגות בבית הכנסת צריכה לשקף את האמונה שלנו שיש השראת שכינה במקום הזה, ולכן יש לשבת בבית הכנסת בצורה מכובדת, לא לשכב אחורה ולהניח רגליים על הכיסאות כאילו שוכבים על חוף הים.
אסור לעשן בבית הכנסת (ובשום מקום!), התירו רק אכילה ושתיה לצורך סעודת מצווה, כמו קידוש או סעודה שלישית או ברכות לעילוי נשמת וכו', ובכל מקרה עדיף לא לשתות יין או ויסקי וכדומה, הסיבה ברורה.
עשיו ויעקב חילקו בינהם את העולמות, עשיו קיבל את העולם הזה ויעקב את העולם הבא. אך אם זה נכון, כיצד אנו כן נהנים מהעולם הזה? כי עשיו חשב שלהינות מהעולם זה לעשות "מה שבא לי!" ואילו יעקב קיבל את העולם הזה לא בתור הנאה, אלא בתור אמצעי להגיע לתכלית, לכן הוא משתמש בכל האמצעים וההנאות בתור כלי להתקדם, הכל לפי הנחיות הבורא, מעין "אם אין קמח אין תורה", אך לא בתור מטרה בפני עצמה, ולכן הוא תמיד מציב לעצמו גבולות ובודק, האם אני עושה את הדבר הטוב בשבילי.
ועשיו? הוא בחר את הוליווד, תאכל במסעדות, תשתה אלכוהול, תלך עם מי שאתה רוצה ותעשו מה שאתם רוצים, והסוף? הרבה פרנסה לפסיכולוגים, לעורכי הדין העוסקים בגירושים, ולמכוני הגמילה, כי רצון ההנאה של האדם, להבדיל מבעלי החיים, הוא בלתי מוגבל, ואי אפשר למלא רצון אינסופי עם עולם חומרי שהוא כמובן סופי, רק הנאה רוחנית שהיא אינסופית, יכולה לתת לנו אושר ללא מגבלות.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: