קדושת בית הכנסת

הלכה יומית:
קדושת בית הכנסת
יעקב אבינו שוכב לישון בדרך, בלילה הוא חולם חלום נבואי, חלום שבו בורא עולם מבטיח שממנו יצא עם שלם, ושעם ישראל יקבלו בירושה את ארץ ישראל, ושהיהודים יאירו את העולם ככוכבי השמים, ובורא עולם ישמור עליו בדרך הרחוקה שאליה הוא הולך כעת,  ויחזיר אותו בשלום.
כשיעקב אבינו מתעורר בבוקר, מה הוא עושה? רוקד משמחה? קורא תהילים להודות לה'? מעדכן סטטוס "נביא" בפייסבוק? לא, יעקב אבינו חושב לעצמו, אם הייתה לי נבואה במקום הזה, סימן שזה מקום קדוש, וכששכבתי לישון אתמול לא ידעתי שזה מקום קדוש, ואם הייתי יודע, לא הייתי שוכב לישון כאן, כי זה לא מכובד! יעקב היה מוכן להפסיד את כל הברכות וההבטחות שקיבל מבורא עולם בלילה, רק בשביל לא לישון במקום קדוש! אם יעקב היה מוכן להפסיד כך, כל שכן אנו, שלא מפסידים, אלא רק מרוויחים מצווה, צריכים לשמור על כבוד בית הכנסת, ולכן אסור לישון בבית הכנסת (כן זה נפוץ דווקא אצל גברים, יש משהו מיוחד בלימוד התורה שגורם להם להירדם ברגע שמתחילים ללמוד…)
מותר להביא כלי נגינה ותזמורת לבית הכנסת לצורך מצווה, כגון הכנסת ספר תורה או שמחת תורה, כמובן שגם במקרים אלו  צריך להקפיד ולשמור על צניעות והפרדה.
אין לקרוא עיתוני חול בבית הכנסת (וגם מחוץ לבית הכנסת זה לא מומלץ…).

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: