קדושת בית הכנסת

בית הכנסת נקרא בנביא בשם "מקדש מעט", שהוא בית מקדש קטן, ולכן יש להיזהר בכבוד בית הכנסת ולזכור שנכנסים למקום שיש בו השראת שכינה, ויש להיכנס אליו בכבוד ויראה, לדאוג שיהיה נקי ומסודר, ויש מקומות שמדליקים נרות לשם כבוד. צריכים להיזהר שלא להתנהג בצחוק וקלות ראש, כך שאם יש לך בדיחות לספר, מחוץ לבית הכנסת…
אין לדבר דברי חול בבית הכנסת, ובוודאי שאסור לדבר רכילות ולשון הרע, וזה גרוע יותר מאשר לדבר רכילות מחוץ לבית הכנסת, שהרי כאן אנו עושים זאת ממש בבית המלך, ואיה כבודו?
ויעתר יצחק לה' לנוכח אישתו. יצחק עמד והתפלל דווקא כשאישתו מולו, מדוע? כי יצחק אבינו לא היה עקר, שהרי כתוב "כי עקרה היא", ויצחק חשש שהתפילה שלו על רבקה אולי לא שלמה, שהרי הוא לא עקר, ובמקרה הגרוע ביותר אם עוברות עשר שנים ואין ילדים, אפשר להתחתן עם מישהו אחר, אז נכון שהוא אוהב את רבקה אהבת נפש ואפילו לא חושב על חיים בלעדיה, אך הוא חשש שאולי במעמקי נפשו עדיין האפשרות הזאת קיימת, ואז גם התפילה לא תהיה שלמה, לכן נעמד דווקא מול אישתו, כדי שבעת התפילה הוא ירגיש את הכאב שלה, לא רק את הרצון שלו בילדים, ועל ידי הרגשת הכאב שלה הוא יוכל להתפלל עליה תפילה שלמה. לפעמים באים אלינו אנשים עם צרות, לפעמים קטנות ולפעמים גדולות, ויש לנו נטיה לומר, יהיה בסדר, ה' יעזור, זה כלום, הכל עובר. אנו צריכים לעצור רגע, לנסות ולהבין את ההרגשה במקומו של השני, לא איך אנו מרגישים אותה, ורק אז נוכל באמת לתמוך ולעזור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.