קידוש על היין

היין המובחר לקידוש הוא יין אדום, ואם אפשר אז עדיף יין אמיתי, לא מבושל, אך מי שלא נהנה מזה, גם מיץ ענבים רגיל יעשה את העבודה, וגם אם יש סיכוי שיין אמיתי יגרום למישהו לרקוד על השולחנות או להירדם באמצע הסעודה, אז עדיף לוותר עליו. מי שאוהב דווקא יין לבן, יכול לקדש על יין לבן, אך אדום יותר מהודר.
מי שנתקע בלי יין או מי שבכלל לא יכול לסבול יין, יכול לקדש גם על החלות.
בקידוש של הבוקר אם אין יין (ויש אשכנזים שמקילים אפילו אם יש יין) אפשר לקדש על משקה חשוב שמגישים לאורחים, שזה דבר המשתנה לפי המדינה והמקום, כגון וויסקי באנגליה, ורק אם אין משקה חשוב אז עושים קידוש על החלות.
המלאך של עשיו, המייצג של יצר הרע בעולם, נאבק עם יעקב אבינו, זה מאבק רוחני שנוגע לעתיד עם ישראל. והוא נאבק דווקא איתו, עם יעקב, לא עם אברהם כששבר פסלי עבודה זרה או יצחק כשחפר בארות של אברהם וגילה שוב את אור האמונה שסתמו פלישתים. מדוע? כי עם כל הזכויות של אברהם ויצחק, עדיין הפחד הגדול של השטן הוא יעקב, כי יעקב הוא סמל התורה, יעקב איש תם יושב אהלים, ולכן התנכל דווקא לו, והוא ממשיך להילכם, במיוחד בזמננו, לכן נקפיד ללכת לשיעורים, ולחזק את הבעל והילדים שילכו לשיעורים, כי רק דרך חכמת התורה נזכה להמשיך ולהאיר את חיינו שלא נלך כעיוורים בחשכה.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: