קיפול בגדים בשבת

חכמים אסרו לקפל בגדים בשבת כי זה דומה לתיקון הבגד, וגם משום טרחה. אמנם כל האיסור הוא בבגדים שיש להם קפלים מיוחדים, כמו מכנס של חליפה שמקפידים לקפל אותו תמיד לפי אותם הקפלים, אך בגדים שלא מקפידים על דרך הקיפול, כמו גופיות, סוודרים, גרביים וכו' אין שום תיקון כשמקפלים את הבגד ולכן אין איסור לקפלם. עם זאת כמובן שאין ראוי לבזבז את השבת על קיפולי בגדים, ולכן אם לא הספקת לקפל את ערימת הכביסה לפני שבת ולא נעים לך שהאורחים יראו אותה, אז עדיף פשוט לדחוס אותה לתוך שקית ולהחביא בארון, אך אם זה ממש מפריע לך, מותר לקפל את הבגדים.

גם בגדים שאסור לקפל כמו חליפות וכו', מותר להניח בצורה מסודרת אף על פי שמקפידים להניח לפי הצורה של הקיפול, אין חובה להשליך את הבגד כמו סמרטוט.

כל הרוע והמלחמות בהיסטוריית המין האנושי נבעו מדבר אחד – הרגשת החיסרון והצורך למלאותו על ידי נטילה מאחרים. הגנב מרגיש חסר, ולכן הוא נוטל מאחרים. אך לא רק הנטילה מאחרים מבטאת את חסרון האדם. גם אדם שלא נותן מעצמו מאחרים הרי הוא אדם חסר. גם אם הוא עשיר גדול, אם אינו משפיע לאחרים מעצמו, הרי זה מכיוון שהרגשת החיסרון של עצמו מונעת ממנו לתת להשפיע לאחרים. לעומתו, הגנב, לוקח מאחרים, אך באמת הם דומים אחד לשני, כי הפעולות של שניהם נובעות מהרגשת החיסרון. רק אדם שמרגיש חיסרון עושה רע. ולכן התורה מצווה אותנו "ודבקת בו" – שנהיה דומים לשם יתברך, שהרי אצל השם יתברך אין שום חיסרון, וזו גם הסיבה שהוא עושה רק טוב, ומי שחי לפי כללי התורה, צדקה, גמילות חסדים, אהבת הזולת, צדק ויושר, יהיה חייב לתת מעצמו, אמנם זה קשה לפעמים, אך המאמץ והרצון הטוב יגרמו לכך שהפעולות הללו יעזרו לו להבין שלא חסר ממנו כלום כשהוא נותן לאחרים, להיפך, הוא מתמלא בשלימות רוחנית שהרי מוביל את נשמתו לתכלית המושלמת, לאושר רוחני, שיחרור מכבלי מצרים והחומר והידמות לבורא יתברך!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: