ריבונו של עולם, זה הטוב שהבטחת??

ריבונו של עולם – הבטחת טוב ויצא רע!

כך משה טען לפני בורא עולם. באתי אל היהודים כמו שביקשת, דיברתי איתם, הלכתי לפרעה, דיברתי איתו, הכל כמו שאמרת, ומה קרה בסוף? בדיוק הפוך ממה שאמרת! אמרת שיהיה טוב, אך יצא רק סבל וצער, כיצד זה ייתכן??

יקירי, כמה פעמים ניסינו להיות טובים, להיות בסדר, לעשות מה שבורא עולם אמר, קמת בבוקר, אמרת לעצמך, בואנה, בא לי היום להתקרב לבורא עולם! נראה לי שטבילה במִקְוֶה תתאים היום, תפילה במניין, אני אפילו אפתח איזה ספר! ועשית את כל זה! ומה היה אחר כך? עצר אותך שוטר, הבוס שלך התעצבן עליך, רבת עם אשתך, הבנק התקשר! ריבונו של עולם, דווקא היום?? דווקא היום כשניסיתי כל כך להיות בסדר, ככה אתה מראה לי שאתה אוהב אותי? למה אתה מעמיד אותי בניסיונות שאני לא יכול לעמוד בהם???

 

וידבר אלקים אל משה ויאמר אליו אני ה'

מה קורה אם אתה יושב באיזה מקום, פתאום מרגיש מאחוריך כף יד נוחתת לך על העורף ונשמע קול סטירה מצלצל?? אתה כמובן קופץ כמו אריה זועם לראות את מי אתה צריך לפרק עכשיו… ואז פתאום אתה רואה שזה חבר אהוב שלך שלא ראית כבר כמה חודשים כי הוא היה תקוע באיזה מקום… אתה עדיין כועס? בטח שלא! אתה מחבק אותו, כולך שמח ומאושר!

מה קרה? זו אותה סטירה, היא לא השתנתה…

נכון, אבל תלוי מי נתן לי ולמה נתן לי, אם זה באהבה אז כבר לא קוראים לזה סטירה ואז אין לי על מה לכעוס…

ה' ענה לו תשובה קצרה. אלקים זה מידת הדין, מידת העונש, ואילו שם הויה זו מידת הרחמים. בורא עולם אמר לו – אתה רואה את שם "אלקים"? אתה רואה כאן עונש? סבל, צער? קיבלת סטירה מבורא עולם? ניסיונות שאתה לא יכול לעמוד בהם? אתה מרגיש שאבא שבשמיים כועס עליך? אתה לא רואה טוב חמוד שלי! כי אני רואה שם "הויה"! "אני ה'" – גם מה שאתה חושב שזה עונש, זה לא עונש, זה אני שאוהב אותך… אני רואה כאן רק אהבה ורחמים, רק חסד וקירבה!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: