ריבית בשאר דברים

ריבית היא לא רק בהחזרת יותר כסף או יותר מוצרים מההלוואה המקורית, אלא כל דבר שהמלווה מקבל בגלל ההלוואה שהוא נתן, גם זה ריבית. זה אומר שאם מישהו הלווה כסף או מוצר כלשהו, אסור לתת לו משלוח מנות גדול יותר בפורים מאשר היינו נותנים לו גם בלי ההלוואה. ואם אנו רגילים לדבר עם מישהי פעם בשבוע, אז עכשיו בגלל שהיא הלוותה לנו כסף אסור פתאום להתחיל להתקשר אליה כל יום להתעניין בשלומה, כי גם זו הנאה בגלל ההלוואה.

אמנם אם הסיבה שהפכנו לחברותיים יותר היא מכיוון שעכשיו התחזק הקשר בינינו, אז למרות שזה התחיל בגלל ההלוואה, אם זה ממשיך בלי קשר להלוואה, זה מותר.

ברוב המדינות בעולם יש איסור להכות את השני, וזה ברור ומובן לכולם. אולם רק בתורה יש איסור אפילו להרים יד על השני, גם בלי לתת לו מכה באמת, אלא עצם המחשבה והתחלת ההוצאה לפועל של המחשבה, היא כבר עבירה. מדוע?  הרי לא עשיתי לשני שום דבר רע? כי בשמים בודקים גם את הלב שלנו, ואם הלב החלטנו להרים יד או לעשות משהו רע לשני, הרי ששכחנו שהשני נברא בצלם אלוקים! כיצד עלתה בדעתנו המחשבה לעשות משהו רע לאדם שנברא בידיו של השם יתברך! לכן למרות שאין עונש בפועל למי שמרים ידו על השני, אך עדיין לפי התורה הוא נקרא רשע, וכל זאת כדי שישים על ליבו כמה חשוב לשמור על כבוד הזולת!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: