שטיפת כלים בשבת

חכמים אסרו לשטוף כלים כדי שלא נטרח בשבת עבור דברים שאינם לצורך השבת, אך אם זה לצורך השבת מותר. כך שאם אנו מתכוונים להשתמש בכלי הסעודה לצורך סעודה אחרת בשבת, מותר לשטוף אותם.

מה קורה אם יש לנו עוד סעודות, אך גם אם לא נשטוף את הכלים יש לנו כלים אחרים, האם מותר להדיח את אלו שבכיור? אם הכלים האחרים הם לא של שבת, אז מותר, אך אם יש לנו עוד כלים של שבת אז אין לשטוף את אלו שנמצאים בכיור.

כוסות מותר לשטוף אם יש סיכוי שישתו מהם כי לשתיה אין זמן קבוע, ולכן גם לאחר סעודה שלישית מותר לשטוף, ומותר לשטוף את כל הכוסות למרות שמן הסתם לא נשתה בכולם.

אחיו של יוסף עברו תקופה לא נעימה, עם הרבה דברים לא מובנים, והיו להם הרבה שאלות לבורא עולם, שאלות שלא נענו, למה שליט מצרים האשים אותם בדברים שהם לא עשו, למה היו בבית הסוהר בתור מרגלים, למה אח שלהם נלקח מהם, למה פתאום הם מוצאים דברים גנובים במזוודות שלהם, איך שוב עוצרים אותם על גניבה, ולמה ה' עשה שעכשיו רוצים לקחת מהם אח נוסף?? הרבה שאלות וקושיות על הדרך שבו מתנהג העולם. ומה היה בפועל? ברגע ששליט מצרים גילה להם את האמת, שהוא יוסף אחיהם, האם הם שאלו אותו על כל המאורעות שעברו עליהם? לא! ברגע שהוא אמר להם "אני יוסף!" הם גילו למפרע שאין שום שאלות, עכשיו הכל מובן לבד, גם בלי תשובות  ותירוצים, כי כשאנו רואים חלקים מהפאזל, כל חלק נראה חסר הגיון, למה מייצר המשחק הזה יצר כזה חלק משונה ולא מובן, נראה שאין לו שום שימוש מועיל, כנראה שזה פגם בייצור… רק ברגע שהפאזל מורכב, מגלים שלא רק שכל חלק יש לו מטרה, אלא גם שדווקא החלקים שמקודם נראו הכי מוזרים ולא מובנים, הם אלו דווקא שיוצרים את החלקים הכי יפים בפאזל!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: