שילוח הקן

מצוות שילוח הקן היא האיסור לקחת ביצים של ציפור כאשר האמא שלהם דוגרת עליהן, ולכן קודם יש לשלוח את הציפור הרחק מהקן ורק אז לקחת את הביצים. כידוע שיש למצווה זו סגולה רבה, ולכן אם ראית יונה דוגרת על ביצים, גם אם את לא ממש צריכה את הביצים, עדיין כדאי לשלח את האם, להרים את הביצים כדי לזכות בהן, ואז אפשר להחזירן מיד למקומן, ובכך לזכות במצווה.

יש לשים לב שאם היונה בנתה לה קן במרפסת שלך או בכל מקום אחר ששייך, ברגע שהיא התעופפה מעל הביצים הם באופן אוטומטי הופכים להיות שלך, כמו כל דבר אחר שנמצא ברשותך, ולכן כבר אין מצווה, ולכן יש לקיים את המצווה או במקום ציבורי או שלפני שהיא מטילה את הביצים תכווני שאת לא רוצה לזכות בהן וכך תוכלי לזכות בהן אחר כך בזמן המצווה.

———————————–

מצווה שילוח הקן, בין יתר מצוות התורה, מכריחה אותנו להתאמן על מידת הרחמנות, שכן לשמוע ולקרוא על מידות טובות זה מאוד נחמד, אך בפועל זה לא גורם להרבה שינוי בנפש האדם… דווקא המעשים הם הגורמים לשינוי אמיתי באישיות שלנו, וזו אחת מהסיבות שהתורה היא כל כך מעשית, דווקא כדי שנוכל להשפיע טוב יותר על הלב.

אבל בסופו של דבר אנו כן משתמשים בטבע ובבריאה, אז מה הרחמנות כאן? הציפור באופן טבעי יודעת לברוח, אך כאן בגלל שבורא עולם הטביע בה טבע אימהי היא מעדיפה להגן על הביצים שלה, על זה אומרת לנו התורה – אל תנצלו את הרחמנות של הציפור כדי לצוד אותה, כי זה יהפוך אותנו לאכזרים, אלא תנסו להתעלות על הרצון החומרי לחטוף מהעולם כל מה שאפשר ובכך באמת תעשירו את עצמכם במידות וכוחות נפש טהורות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.