שינוי מקום באמצע אכילה

ישנן ברכות אחרונות שצריכים לברך אותן במקום שאכלנו, כמו ברכת המזון, שאפילו מי שיצאה מהבית צריכה לחזור ולברך בבית, אך ישנן ברכות שאפשר לברך גם במקום אחר, כמו ברכת "נפשות" וברכה אחרונה על היין, שלמרות שלכתחילה צריכים לברך באותו מקום, אם יצאנו מהחדר אין חובה לחזור. וישנן ברכות כגון "על המחיה" על מזונות ופירות משבעת המינים שיש מחלוקת לגביהן.

כל אוכל שחייבים לברך עליו ברכה אחרונה במקומו, כגון שאכלנו כזית (27 גרם) לחם, מזונות ופירות משבעת המינים, אם יצאנו באמצע האוכל מחוץ לבית, ואחר כך רוצים לאכול, אין צורך לברך שוב על האוכל. וכל אוכל שלא צריכים לברך במקומו, כמו תפוח, מיץ, יוגורט, דג וכו' אם יצאנו מחוץ לבית לרשות אחרת, כשחוזרים ורוצים להמשיך לאכול צריכים לברך שוב ברכה ראשונה על האוכל.

אנו מורכבים מגוף ונשמה, ותפקידנו לדאוג לקיומם התקין. כשהגוף רעב הוא יודע טוב מאוד להסביר לנו את זה… בעולם הזה החומרי הגוף מרגיש כמו בבית, וכשהוא רוצה משהו הוא צועק חזק, תאכילי אותי! ואז אנו מאכילים אותו במזון גשמי. אבל הנשמה? היא מרגישה בעולם הזה כמו אדם במדינה זרה, מתייחסים אליה כאל אזרח סוג ב', רוב הזמן בכלל שוכחים שהיא קיימת. כשהיא רעבה למזון רוחני, ללימוד תורה, לתפילה, אין לה הרבה דרכים להכריח אותנו להאכיל אותה. היא מתחננת מתוך הלב, אני צריכה חיות, אני צריכה קצת אור! אל תזניחו את הנשמה שלכם, בסופו של דבר רק היא מה שתישאר לנו, עדיף להשקיע בדבר שנשאר לנצח ולא בגוף שמתכלה ונעלם!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: