שתיית היין בקידוש הלילה

את קידוש הלילה נוהגים לומר בעמידה, כי בו אנו מספרים על יום השבת שבבריאת העולם, ומעידים שביום זה בורא עולם שבת ממלאכתו, ולכן אנו עומדים כמו עדים. אמנם לאחר שמברכים את ברכת הקידוש, נוהגים לשבת כדי לשתות את היין, אך זה רק מהלכות דרך ארץ, שלא מנומס לשתות יין בעמידה, ולכן אם יש כאלו שלא יושבים בשביל לשתות את היין, אין צורך להעיר להם, וכן מי שיודע שייקח לו זמן עד שהוא ימצא את הכסא מאחוריו, ועד שהוא יצליח להתיישב כשבידו כוס יין מלאה בלי לשפוך כלום על חליפת השבת, עדיף שיטעם משהו בעמידה כדי שלא יהיה הפסק גדול בין הברכה לבין שתיית היין.

לגבי שאר האורחים, מצווה שיטעמו כולם מן היין, אך אין זו חובה. יש כאלו שנותנים לאורחים לטעום מהיין של המקדש ויש כאלו שאין מקפידים, אלא מניחים לפני כל אחד כוס עם יין משלו והם שותים לאחר שהמקדש ברך ושתה.

אחת מתחבולות יצר הרע היא להכביד עלינו את החיים בטרדות, קשיים, פרסומות, עיתונים, כל מה שאפשר, העיקר שלא יישאר לנו זמן פנוי להתבונן על חיינו, מי אנחנו באמת, מה אנחנו עושים עם חיינו, מה הדרך בה אנו צועדים והאם ואיך אפשר לשנות משהו לטובה, כי יצר הרע יודע שאילו היה לנו זמן להתבונן ולשים לב על דברים אלו, וודאי שהיינו מתחרטים על הרבה דברים, עד שלבסוף גם היינו מתקנים ומשנים דברים לטובה.

וזו בדיוק הייתה עצתו של פרעה במצרים, כששמע שפתאום יש התעוררות בעם, רוצים להתקרב אל בורא עולם, "שלח עמי ויעבדוני", רוצים לעשות חסד, ללכת לשיעורי תורה, לתקן את המידות, לעבוד את השם, פרעה מיד הבין ואמר "תכבד העבודה על האנשים ואל ישהו בדברי הבל"! הדרך הכי טובה לגרום להם להפסיק לחשוב על דברים רוחניים היא להכביד עליהם את העבודה ועול החיים, כדי שישכחו מבורא עולם!

לכן צריכים לשים לב, לפנות זמן להתבוננות, בלי טלפונים, בלי מחשבות על חשבון חשמל או הרכב במוסך או שצריך מהר לסדר את הבית כי העוזרת צריכה תיכף להגיע, אלא פשוט לפנות זמן להיות עם עצמי ועם בורא עולם!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: