תבנית חלבית בתנור בשרי

אם אפית מאכל פרווה בתנור בשרי ובטעות השתמשת בתבנית חלבית, או להיפך, בדיעבד מותר לאכול את האוכל וכן התנור והתבנית אינם צריכים הגעלה, הואיל ולא היה שום מגע בין בשר לחלב.

וכן אם אפית משהו פרווה בתנור בשרי עם תבנית בשרית, אך שכחת בתנור גם תבנית חלבית, האוכל מותר והתנור והתבניות כשרות.

כל זה בתנאי שהתנור היה נקי ולא היו שאריות אוכל בדפנות התנור שנגעו בתבנית מהסוג השני.

———————————–

בפרשה התורה מצווה את הכהנים ללמד את בינהם את המצוות המיוחדות לכהנים, כגון שלא להיכנס לבית קברות וכו'. מדוע דווקא כאן התורה מזהירה על חינוך הילדים, הרי כל בני ישראל צריכים לחנך את ילדיהם?!

התשובה פשוטה. הילד של הכהן רואה את כולם עושים כל מיני דברים, ואילו לו זה אסור. והוא רואה רבנים ואנשים צדיקים שהולכים להלוויות, אך לו אומרים שאסור. הוא עלול להתבלבל, לחשוב לעצמו, אם "כולם" עושים, וודאי שאין שום בעיה עם זה… אולי אבא שלי פשוט מהדור הישן, אולי הוא פרימיטיבי ולא מתקדם…? האדם נמשך אחרי הסביבה, ואם הוא רואה ש"כולם" עושים משהו, אז וודאי שזה מותר, בין אם זה אנשי ציבור שמקללים ומתנהגים כמו בהמות, או פרופסורים שמזייפים מחקרים, או אנשי עסקים שגונבים ומרמים, גם אם בהתחלה זה הפריע לו, בסוף האדם מתרגל למה שקורה סביבו וזה נראה לו טבעי גם אם זה חסר הגיון! לכן התורה מזהירה – אל תטעי, אל תתני לסביבה להקהות את חושייך, את הרגש היהודי הטהור שיש בך, את האינטואיציה שירשת מאימותייך הקדושות להרגיש כשמשהו לא בסדר, ואם תשמרי על עצמך, על ידי לימוד,  תפילות, חיבור לבורא עולם, וודאי שאת תהיי הפרח הטהור שהצליח לגדול בין הקוצים!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: