תדיר קודם

מי שאכלה פירות ולפני שהספיקה לברך ברכה אחרונה הייתה צריכה ללכת לשירותים. כעת עומדות לפניה שתי ברכות לברך "אשר יצר" וברכה אחרונה על הפירות. מה מברכים קודם?

מצד אחד הברכה של הפירות הייתה קודמת בתור שהרי היית חייבת לברך אותה כבר קודם, מצד שני, יש לנו כלל שברכה או מצוה שתדירותה גדולה יותר מחבירתה, קודמת לה, וברכת אשר יצר קודמת לברכות האוכל, שהרי יש הרבה ימים בשנה שבהם אנו לא אוכלים אך כן הולכים לשירותים, כמו צומות, או סתם דיאטה…

במקרה הזה כתבו הפוסקים שיש לברך את ברכת אשר יצר קודם, כי תדיר ושאינו תדיר – תדיר קודם.

אמנם אם מדובר על ברכת המזון, כגון שלפני סוף הסעודה היית בשירותים וכעת את צריכה לברך ברכת המזון ואשר יצר, במקרה הזה כתבו הפוסקים שעדיף לברך ברכת המזון למרות שהיא פחות תדירה, כי ברכת המזון היא מהתורה, ולעומת ברכת "אשר יצר, שהיא מדרבנן, במקרה הזה לא שייך להגיד שמצווה דרבנן קודמת למצווה מהתורה. גם לגבי ברכת "על המחיה" שמברכים על מזונות, לדעת הרבה פוסקים היא גם מהתורה, ולכן יש להקדים אותה לברכת "אשר יצר".

מי שחוששת שאם תברך ברכת המזון קודם היא עלולה לשכוח לברך "אשר יצר", יכולה לברך "אשר יצר" קודם.

מה המטרה של הברכות? כמו כל דבר שבתורה, הרבה מטרות… אבל אחד מהדברים שאנו משיגים בכך שאנו מברכים את השם מהרגע הראשון שאנו קמים בבוקר ועד לרגע האחרון כשאנו שוכבים לישון הוא שבכך אנו זוכרים שיש מישהו מאחורינו שתומך בנו ועוזר לנו, יש מישהו שמניע את המערכת, יש מישהו שמעניק לי את השפע הזה, את העיניים לראות את השמש נוצצת מבין העננים, את הרגלים לצעוד, את הפרי לאכול ולהתחדש וכו, ובכך אני יכולה להשתחרר מהלחצים והחרדות התוקפים את העולם המודרני, אם יש לי משהו טוב זה כי השם רצה שיהיה לי, ואם אין לי? אז כרגע הוא לא נתן לי, ולא יעזור אם אני אהפוך את העולם כדי לקבל את זה, אז למה סתם להאשים את עצמי שאני לא מספיק טובה?

בברכה אני "מודה" שכל מה שיש לי הוא רק מבורא עולם, ברצונו נתן לי וברצונו יכול להפסיק לתת… יהי רצון שנזכה לשפע רב מבורא עולם, שפע שרק יגדיל את ההודאה שלנו ואת קרבתנו אליו!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: