פרשת תולדות

אתם במקרה נכדים של אברהם?

"אלא תולדות יצחק, אברהם הוליד את יצחק". פסוק מוזר קצת לא? קודם כל, וכי עד עכשיו לא ידענו שאברהם הוליד את יצחק? ועוד, מה הקשר לתולדות יצחק זה שאברהם הוליד אותו. ואחרון חביב, מה מזכיר הפסוק שרבקה בת בתואל ואחות לבן? הרי בסוף הפרשה הקודמת כבר אמר לנו זאת כמה פעמים.

אכן המטרה של התורה היא להסביר לנו למה נענה השם יתברך לתפילת יצחק ולא לתפילת רבקה, כמו שכתוב בפסוק "ויעתר לו", ומסביר רש"י – שדווקא "לו" ולא "לה", ולמה? שאינה דומה תפילת צדיק בן צדיק לצדיק בן רשע.

הנה שניהם, יצחק ורבקה עומדים ונושאים תפילה לשמים, שירחמו עליהם ויתנו להם ילדים לאחר עקרות של עשרים שנה, רבקה אמנו בוכה עם דמעות לשמים, אבא, אני רוצה תינוק! כזאת תפילה אנחנו לא יכולים אפילו לדמיין! ועם כל זאת הפסוק אומר לנו שנענו דווקא ליצחק ולא לרבקה, למה? אז רש"י כבר מסביר לנו למה, כי יצחק הוא צדיק בעצמו, ובנוסף הוא גם בן של צדיק, אברהם אבינו. אבל רבקה אמנו, אמנם היא צדקת, אך אביה רשע! וזה מה שבא הפסוק להגיד, אלא תולדות יצחק, אתה יודע למה כך קרה שענו דווקא ליצחק? כי אברהם הוליד את יצחק. ואל תחשוב שרבקה חס ושלום פחות צדקת, אלא רבקה בת בתואל, הרי משפחתה רשעים, ולכן יצחק נענה לפניה.

מה זה? הפליות?

איני יודע. אבל כשאברהם שאל שאלה ובה ארבע מילים, "במה אדע כי ארשנה?" רק ביקש מבורא עולם איזה סימן קטן שהארץ הזאת הולכת להיות שלו תמיד, גם עד זמנינו זה, כשעשרות מיליוני ערבים מנסים לקחת אותה, ומה הייתה התשובה שקיבל? אתה תדע, אבל השאלה תעלה לך בגלות באורך של ארבע מאות שנה! כי כשאדם מקבל על עצמו תפקיד ציבורי, זה מגיע עם זכויות, אבל זה מגיע גם עם חובות. חלק מהחובות זה שהוא על משפט אחד לא במקום, מקבלים ארבע מאות שנה גלות, וחלק מהזכויות זה שהבן שלו מקבל עדיפות בתור. זו לא הפליה, זה חשבון פשוט, וכל מי שרוצה להיות חלק מהחשבון הזה, מוזמן.

ומה איתנו? גם אנחנו נכדים של אברהם, מה שאומר שגם לנו יש חובות יותר משאר העולם, וגם לנו יש זכויות יותר משאר העולם.

מה נשאר? מאוד פשוט, קודם כל לזכור את זה! כמו שהנסיך בארמון המלוכה באנגליה זוכר שהוא נסיך כשהוא יוצא לרחוב, כך אתה צריך לזכור שאתה בן של מלך מלכי המלכים, שברא את כל העולמות והגלקסיות, וגם אם לא תמיד זה נראה כך, וגם רוב הזמן אנחנו לא מרגישים כך, אלא הפוך, העולם מתייחס אלינו כאזרח סוג ב', זוהי בדיוק הראיה שכולם יודעים שאנו הבנים של המלך, ועיני כולם נשואות אלינו.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: