תפילת מוסף

מכיוון שתפילת מוסף תוקנה במקום קרבן מוסף, ושלא כמו שאר התפילות שהן גם כנגד הקרבנות  וגם נגד בקשת רחמים ודיבור עם בורא עולם, לדעת רוב הפוסקים נשים פטורות מתפילת מוסף, אלא שלדעת האשכנזים אשה יכולה להתפלל מוסף אם היא רוצה, ולדעת רוב הספרדים עדיף שלא תתפלל. אמנם בראש השנה וביום הכיפורים, כשתפילת המוסף רובה תחנונים ובקשות לבורא עולם, גם נשים ספרדיות יכולות להתפלל מוסף.
כאשר המשנה דנה בדיני נזקים, נזקי רכב, בעלי חיים, רכוש וכו', היא מזכירה גם את האדם, אולם המשנה בוחרת בכינוי מאוד לא מובן עבור האדם: "המבעה". מסבירה הגמרא שמבעה הוא משורש המתפלל, כמו שאומרים בקדיש "צלותהון ובעותהון". רואים שההגדרה הכי טובה שהמשנה בחרה בה להתייחס לאדם היא "המתפלל"! מדוע? כי האדם הוא הנברא היחיד שיכול להתפלל לבורא עולם! לאכול, כולם אוכלים, שינה, תאווה וכו', אבל רק נשמת האדם היא כזאת רחבה ופתוחה ובת חורין שהיא יכולה לצאת מגבולות החומר ולדבר עם בורא עולם שנמצא לידינו, אך גם נמצא מיליוני שנות אור מכאן!
כל יסוד האמונה נמצא בתפילה, כי בתפילה אנו מבטלים עצמנו לבורא עולם בכך שאנו מכירים שהכל ממנו, ועם זאת אנו מבינים שהוא נתן לנו כח ויכולת לשנות דברים, שהרי אנו מתפללים גם להודות על העבר, אך גם בקשות לשינוי העתיד. ננסה בימים אלו העשירים בתפילות להיות מרוכזים יותר בתפילה ולקיים בעצמנו "דע לפני מי אתה עומד"!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: