עביט של מי רגלים

חכמים מספרים לנו דבר די מפחיד, שהקב"ה נקש על ארבעה ומצא שהם דומים לעביט של מי רגלים (סיר שבו התינוק עושה את צרכיו). מה זה אומר? ארבעה אנשים בהיסטוריה, הקב"ה חשב (כאילו "חשב", הוא הרי יודע הכל, אלא ציפה מהם) שהם בני אדם יקרים מזהב, ובדק אותם כמו שבודקים אבטיח, דופקים ככה לראות איך זה נשמע, אז הוא נקש עליהם לבדוק מה שומעים, והתברר שהם לא עשויים מזהב ולא מאבטיח, הם יותר דומים לסיר של שירותים! עכשיו, האמת היא שקצת קשה לספר מי אלה, פה לא מדובר על אבו מאזן או נשיא צרפת, אלא אנשים ענקיים, אבל זה מה שכתוב, אז גם אני אכתוב. הראשון זה אדם הראשון. כן, זה שנברא בידיו של הקדוש ברוך הוא בכבודו ובעצמו, ציפו ממנו שיהיה דוגמה של זהב למין האנושי, אולם כשבורא עולם שאל אותו האם הוא אכל בלי רשות מעץ הדעת, במקום ליפול על הרצפה, להתחנן ולבכות, כן ריבונו של עולם, עשיתי טעות, מצטער, בבקשה תסלח לי, הוא ענה לבורא עולם: אני? לא יודע, זו האישה הזאת שאתה בראת, היא הביאה פה איזה תפוח, אמרה לי תאכל, אז אכלתי. חשבתי לעצמי, אם אתה בראת אותה, סימן שאפשר לסמוך עליה, לא? נו מה אתם אומרים? לבוא לבורא עולם ככה בהפוך, במקום להגיד טעיתי, עוד להאשים אותו שהוא נתן לו אישה! אז הוא הראשון שעשה טעות.

השני ברשימה הכבוד הוא קין. לאחר שהרג את אח שלו, בורא עולם רצה לתת לו אפשרות לחזור בתשובה, אז הוא שואל אותו: קין, איזה אח שלך הבל? כאילו הוא לא יודע מה קרה… ומה קין עושה? במקום ליפול על הארץ ולבכות, בורא עולם, אתה יודע מה קרה, לא יכולתי לשלוט על עצמי, אבל אני ממש מצטער, אנא סלח לי!! מה הוא עונה? איפה אח שלי? לא יודע, מה אני הבייביסיטר שלו…? כאילו שאתה יכול להחביא משהו מבורא עולם…

הבא בתור הוא כמובן הכוכב שלנו בפרשת השבוע: "בלעם"!

בורא עולם בא אליו לשאול אותו מי האנשים האלה שבאו לקרוא לו. אז החמור הזה החליט להיות מנומס פתאום, במקום לענות "ריבונו של עולם, אתה הרי יודע הכל, ויותר טוב ממני, הם רוצים שאני אלך לקלל את ישראל…" אז הוא עונה לו תשובה מפורטת, מה שאלת? מי אלה, טוב אני אספר לך, כדי שתדע בדיוק…

והרביעי ברשימה אפשר לדלג כי הוא היה צדיק יסוד עולם, הרי הוא המלך חזקיהו, אבל כנראה שבורא עולם דורש מהצדיקים שיתנהגו בהתאם ולכן הוא "זכה" להיכנס לרשימה. מה היה שם? גם מצב דומה, מלך בבל שלח שליחים, אז הנביא בא למלך חזקיהו לשאול מי האנשים האלה, אז המלך, במקום לענות לנביא: אתה הרי נביא יודע הכל פי מאה ממני, החליט לספר לו את הסיפור. אבל האמת שזה כנראה פחות חמור מבלעם, כי אצל חזקיהו הנביא הגיע, ויכול להיות שהנביא באמת לא  יודע, שה' לא גילה לו, אבל על כל פנים חכמינו תבעו מהמלך חזקיהו בתור צדיק הדור, לגלות קצת יותר כבוד לנביא.

יפה מאוד, אז יש מדרש שקשור לפרשה, אבל איך המדרש קשור אלינו?

קשור מאוד. למה כל המדרש הזה? סתם לספר עליהם שעשו טעות? בטח שלא, אין לנו עניין ללכלך על אנשים סתם. אלא המדרש רוצה ללמד אותך דבר אחד: אל תתבלבל בשעת לחץ. תעצור רגע, תחשוב. הרי אם היו שואלים את חזקיהו במכתב מי האנשים האלה, ונותנים לו יומיים לענות, ודאי היה חושב בליבו, למה בעצם הנביא שואל אותי? הרי הוא יודע הכל… כנראה יש משהו מסתתר מאחורי השאלה. וכן לגבי אדם הראשון, לא היה חושב בליבו להחביא את המעשים שלו, וכן קין, וכי היה מעלה על דעתו ללכת לישון בלילה כשהוא רגוע כי בורא עולם לא יודע שהוא רצח את אח שלו וקבר אותו באדמה?? ודאי שלא, אלא היה אומר לעצמו, כיצד בכלל חשבתי להחביא משהו מבורא עולם… מה אני חסר דעת?? אז למה הטעות? הבלבול הרגעי. לקח אחד לומדים מכאן, לפעמים טעות של שניה יכולה להפוך אותך מכלי של זהב טהור, ממודל לכל האנושות, לחתיכת שירותים, סיר של תינוק, ומה הטעות? לא חוסר ידיעה, אלא בלבול של שניה. אז מה עושים? מה אני עדיף מהם? אתה לא עדיף מהם, אבל אם בורא עולם מספר לך את זה, סימן שאתה כן יכול להצליח במקום שהם נכשלו. פעם הבאה תעצור רגע, תחשוב, מה באמת קורה כאן… האם זה המצב באמת, או שאני לחוץ ולכן דברים נראים לי אחרת? אם תעצור רגע, תבקש עזרה מבורא עולם: אבא, אני לא יודע מה להגיד/לעשות/להחליט, תעזור לי! ודאי שבורא עולם יעזור לך וההחלטה שלך תהיה אמיתית ונכונה!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: