בראשית

טוב אחרית דבר מראשיתו.

אחד מעשרה מאמרות בהם נברא העולם הוא המילה בראשית. כשבורא עולם אמר "בראשית!" גם נבראו דברים. מה נברא? הכל! ממש כך, הכל נברא במילה זאת, וכל שאר הימים הקדוש ברוך הוא פשוט סידר הכל במקומו, וזו הסיבה שהבורא השתמש במילה "בראשית" ולא "בהתחלה", כי המילה בראשית היא לא התחלה רגילה, אלא התחלה אחת גדולה של משהו אחד ומיוחד, ולא מתאים לומר "בהתחלה" כאילו יש אחריה המשך, כי שאר ימי הבריאה הם לא המשך של בריאה, אלא רק עשיה. ולמה בורא עולם בחר דווקא בדרך זו, מה הבעיה לעשות קצת, לנוח, לעשות עוד, שוב לנוח, למה להשקיע את כל האנרגיה בהתחלה?? כי הראשית היא החשובה ביותר, ההתחלה, מה שמכינים כדי להצליח במשהו, מה שמביאים כדי לבנות משהו, בוא נבדוק מה הבאת, מה הכנת, לפי זה נדע מה הולך להיות הבניין הסופי. זה מה שרצה ללמד אותנו הקב"ה, תתכנן מה אתה רוצה לעשות, תביא את מה שצריך, את הרצון, את ההתלהבות, את הנכונות לוותר, להתאמץ, ואז להתחיל לעבוד. אחרי שהבאת את כל הרצון, וכעת צריך לעשות, מורידים את הרגל מהגז, את העבודה כבר צריך לעשות אחרת, לאט לאט, כל פעם צעד, כי אם אדם יקפוץ למים עמוקים יותר ממנו, בסוף הוא יעזוב הכל.

ידוע שיש לנו תקופות התעוררות, כפי שכתב בספר הישר לרבינו תם, זמני אהבה וזמני שנאה. בזמני ההתעוררות אנו מרגישים רצון עז לעשות הרבה, וגם מרגישים שנצליח. מה קורה בפועל? מחליטים לסיים ש"ס, לדעת את כל השולחן ערוך, פותחים ומתחילים ללמוד בהתלהבות, מהר מאוד הכוחות נגמרים, בהתחלה אנחנו עדיין נלחמים ומנסים אך במהרה אנו מגלים שלא הספקנו כמעט כלום, כטיפת מים מהים הגדול, אבל הכוחות נגמרו, מה עושים? מתייאשים כמובן, מה עוד אפשר לעשות…

אדם החליט לחזור בתשובה, היה בסמינר של הידברות, שמחתו פורצת גבולות, יש בורא לעולם! מה עכשיו? תוך כמה ימים הוא כבר מסתובב עם חליפה, כובע, ומתכונן ללכת לישיבה כמובן! טעות. את ההתלהבות תביא במלואה, אבל את המעשים עושים צעד צעד.

ואחרי שעושים צעד, מה הלאה? תראו מה בורא עולם עשה: וירא אלוקים את האור כי טוב.

מה אנחנו עושים בדרך כלל? מסתכלים על מה שעשינו, היי, כל העולם עדיין מבולגן, תוהו ובוהו, אני בחיים לא אצליח. מה כבר הצלחתי לעשות?? ואחרי זה כמובן מגיעה הנפילה. אבל מה האמת? תעריך את מה שעשית, אתה יודע כמה זה שווה? אתה יודע איזה ניסיון עברת רק בזה שקיבלת את ההחלטה הנכונה והחלטת ללכת בה? נכון, לא סיימתי את הש"ס, אני לא שולט בשולחן ערוך, אבל התחלתי ללמוד דף גמרא, התחלתי לשמור שבת, למדתי עוד סימן בשולחן ערוך, נכון זה לא גמור, אבל גם ה' לא סיים ועדיין ראה את הטוב, גם אתה תראה את הטוב במה שעשית. אם תדע להעריך את הצעד שעשית, יהיה לך כוח להמשיך הלאה, אל תסתכל כמה נשאר, נשאר הרבה, נשאר לסדר עולם שלם, אבל מה החשיבות של מה שעשיתי? מה המשמעות של הדברים הלכאורה פשוטים שעשיתי?? אור!!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: