ברכה על אוכל באמצע הסעודה

הברכה שמברכים על הלחם לפני הסעודה פוטרת גם את שאר האוכלים במהלך הסעודה, אך דווקא מאכלים שהדרך לאכול אותם בסעודה כדי לשבוע, כגון בשר, אורז, סלטים וכו' או דברים שאוכלים על הלחם כגון ממרחים וכו'.

דברים שלא שייכים לסעודה אלא לשם קינוח וכדומה, כגון פירות או שוקולדים וכו' עליהם יש לברך גם באמצע סעודה.

אמנם אם אוכלים את הפרי ביחד עם הלחם (ממרח בננות…?) או את השוקולד עם הלחם אזי אין לברך עליהם כי הם טפלים ללחם.

לגבי קינוחים בהם הקמח הוא מרכיב חשוב כגון עוגות, ביסקויטים וכדומה יש מחלוקת בין הפוסקים על אלו כן מברכים כי הם לא חלק מהסעודה ועל אלו לא מברכים כי כבר ברכנו על הלחם ובו גם יש [i]קמח.

—————————

"תן לנו לחיות היום מהתחלה" – כך אומרות מילות השיר, והתורה אומרת "אנוכי נותן לפניכם היום" – לא נתתי פעם, אלא נותן היום, ממש מה שביקשתם – כל יום ויום הקב"ה מחדש את העולם, העולם הוא לא סטטי, חפץ שנברא בעבר, כל האלקטרונים מסתובבים מחדש, ואם היו עוצרים לחלקיק שניה כל העולם היה נעלם, מדוע?

כדי שנקבל את התחושה שבכל רגע ורגע העולם נוצר מחדש, וממילא גם אנו יכולים לבחור כל יום מחדש איך אנו נתנהג, נרגיש, נחשוב, נחווה את העולם החדש שרק היום נברא, בלי טעויות העבר, בלי מטענים רגשיים, בלי להגיד "אם רק הייתי יכולה לבחור מחדש…", בלי כלום, אלא היום את אוספת כוחות ומתחילה הכל מהתחלה, זו ההשקפה של בורא עולם, וזו הדרך שהוא נתן לנו!

[i]קיצרתי במובן, אך המחלוקת ידועה והתכוונתי לכלול כאן את סברת הרשב"א שאם היו קובעים עליו סעודה אזי ברכתו הייתה המוציא ולכן פסק בבן איש חי לא לברך אף אם מתקיימים כל התנאים של פת הבאה בכיסנין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.