ברכה על מרק ירקות


על מרק ירקות שהירקות עדיין בתוכו, לא אפונה אחת מסכנה, אלא ירקות שניכרים במרק, מברכים "פרי האדמה" על הירק, ובכך גם פוטרים את המרק.
אמנם אם המרק מסונן, שאין בו ירקות אלא רק הנוזל, יש מחלוקת האם לברך "שהכל" כי נשאר רק נוזל, או לברך אדמה שהרי הטעם של הירקות נמצא במרק. ולכן, יש לברך "שהכל" כדי לצאת חובה לפי שני הדעות.
וכן הדבר לגבי שאר משקים שעשויים מירקות או פירות, כגון מיץ תפוזים, משקה אלוורה וכו', שיש לברך עליהם "שהכל".
המשקה היחידי היוצא דופן הוא כמובן מיץ ענבים שעליו מברכים "הגפן" בגלל חשיבותו, וכן שמן זית שמברכים עליו "פרי העץ", אך זה רק במקרה שאוכלים אותו כשהוא מעורב עם דברים אחרים, והוא גם העיקר (לא שכיח בימינו).
——————-
כשאדם נופל, זה קורה בדרך כלל בשלבים, יש צרות, פיתויים, קשיי החיים, וכך לאט לאט מתחילים לסטות מהדרך…
אז כיצד ייתכן שבני ישראל ירדו ממדרגתם במהירות כזאת?
רגע אחד הם שומעים את בורא עולם מדבר איתם, וכמה ימים לאחר מכן הם מתרסקים לגמרי ועובדים עבודה זרה?
פשוט מאוד. דווקא כשאדם הגיע למדרגה שלו על ידי עמל ויגיעה אישית, רק אז יש לו את הכוחות לעמוד נגד קשיים, וגם הם נכשל, זה מעט ולא משמעותי כל כך, אך עם ישראל הגיעו למדרגה שלהם ללא מאמץ, הקב"ה פשוט נגלה אליהם ועשה להם ניסים, ולכן כשהגיעו ניסיונות הם פשוט התרסקו!
כתוב בגמרא "לא יגעת – ומצאת? אל תאמין" – אדם שלא השקיע בעצמו, לא התאמץ לבנות את האישיות שלו, לתקן את המידות דרך עבודה קשה, שלא יחיה באשליות שהוא בסדר מבחינה רוחנית, שהוא לא מקנא, שהוא שולט בעצמו, לא כועס וכו', זה סתם דמיון, הוא פשוט לא עמד עדיין מול ניסיון.
כמו כל דבר בחיים, דבר טוב נקנה על ידי יגיעה, וכאן התורה גם מגלה לנו שזה לא כורח המציאות, שאין ברירה אז צריכים לעבוד כדי להשיג דברים, אלא עוד יותר, מזה שישיג דברים ללא עמל, יגלה יום אחד שאין לו בידיו כלום!
לכן כשאנו רואים קשיים בחיים, צריכים מעט לשנות את ההשקפה, ולהבין שיש כאן אתגר, אתגר שרק עוזר לי להגיע למקומות שבלעדיו לא הייתי מסוגלת להגיע, ובעזרת ה' אני אצליח לעמוד בו!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: