עבור מי היית מוכן לחתוך אצבע?… (חלק א')

סיפר לי ידידי ואהובי הרב ישראל לוי שליט"א על קרוב משפחתו סיפור מדהים ומחזק, וכדרכי בקודש התקשרתי לבעל המעשה כדי לאשש את העובדות כדי שאוכל לשתף אתכם.

הוא הסכים לפרסם את מספר הטלפון שלו, (077-216-0163) אך לא את שמו, אז לצורך העניין נקרא לו "ר' משה".

הוא החליט לתרום כליה!

[לתרום כסף, זה דבר גדול, אך זה עדיין לא גדול כמו לתרום כליה, משום שתרומה כספית מגיעה בדרך כלל מעודף כסף, וגם אם לא, "כסף הולך, כסף בא"… אך לתרום כליה פירושו להוציא מהגוף אבר, ולתת אותו למישהו שאתה לא מכיר, ויכול להיות שיום אחד הכליה הנותרת לא תתפקד, ואתה בסכנת חיים… מה שאומר שזה בעצם להקריב את עצמך, למען יהודי אחר שיתכן שאף פעם לא תפגוש (כמובן שבדר"כ מפגישים בניהם).]

למעשה רעייתו החליטה לתמוך בהחלטתו למרות הקושי שבעניין, והשלב הראשון היה לעשות בדיקת אולטרה סאונד, ועוד כמה בדיקות שיאשרו שאכן הכליות תקינות ומתאימות לתרומה. לשמחתו הבדיקות יצאו תקינות ולא נותר אלא לחתום ולצאת לדרך.

אך ארגון "מתנת חיים" התעקשו שר' משה יעשה בדיקת שתן, שתהווה אישור סופי לתקינות הכליות, וזה מה שעשה ר' משה, אך לאכזבתו גילו הרופאים אדמומיות בשתן שהחשידה קמעה את הרופאים, ולכן ביקשו הרופאים מר' משה להפסיק לעשן כליל! בתקווה שהאדמומיות בשתן מגיעה בעקבות העישון.

אדם רגיל היה אומר: "מחשבה טובה מצטרפת למעשה", ומדלג על עקירת הכליה מגופו… אך ר' משה האברך העדין והנדיר לא אמר נואש, הפסיק את העישון כליל, והגיע לאחר תקופה להיבדק שוב.

לאכזבתו הבדיקה שוב יצאה שלילית, והעידה על כליות לא תקינות, ולכן הציעו לו הרופאים לעשות בדיקת CT ו/או MRI.

תוצאות הבדיקה לא איחרו לבוא והביאו איתם בשורות טובות ופחות טובות… יש גידול ממאיר בכליה! ונס גדול שעלו על זה בזמן כי אחרת המצב היה נהפך להיות קריטי ובלתי הפיך!

אמר ר' משה: חשבתי שאני תורם ליהודי חיים, אך לא ידעתי שהיהודי הזה הוא בעצם אני…

* * *

ישנו משפט ידוע, שאינני יודע מה מקורו, אך בוודאי שתוכנו מעוגן בתורתנו הקדושה: "כל מה שהאדם עושה, בין טוב בין רע, לעצמו הוא עושה!" – הפירוש הפשוט והידוע, שאם תעשה לחבר שלך טוב, בסוף יהיה לך טוב, וכן להיפך חלילה.

אך בתשעה באב האחרון התחדש לי בס"ד פירוש אמיתי ומרגש, שאף רמוז בפרשתנו הנפלאה: ידוע בשם המקובלים שכל נשמות ישראל היו נשמה אחת, שהייתה נקראת "אדם הראשון", ולאחר חטא "עץ הדעת", בורא עולם פיצל נשמה זו למספר מסויים של נשמות, שעל ידי הגלגול, החיים, והמוות, נתקן את החטא. אם כן יוצא שאנחנו נשמה אחת מפוצלת, כאשר לכל חלק יש את התפקיד שלו בתיקון העולם, ועל זה אמרו חז"ל: "כל ישראל ערבים זה בזה" (סנהדרין כז:), ולכן אפשר שאדם יוציא את חברו ידי חובת קידוש וכו' כי כולנו אחד! (כמובן שחז"ל הורו לנו את ההגבלים ההלכתיים על פי רצון ה' כלפי הצורך בתיקון העולם ולכן במצוות שבגופו וכדו' לא שייך דין ערבות)

הדבר המדהים הוא, שאם נתבונן, נגלה שכולנו היינו פעם "אדם הראשון", ומה שאנחנו נראים כעת שונים, זה רק בגלל שהתפקיד שלנו לתיקון עצמנו והעולם שונה!

אם הבנו את זה נכון, כעת יהיה הרבה יותר קל לאהוב כל יהודי ואפילו להכיל את השכן המעצבן או אפילו את האשה/הבעל הסורר/ת… שהרי אם נפגוש באדם שנכווה בידו השמאלית  מכוס מים רותחים, ובתגובה הוא מכה עם ידו הימנית את ידו השמאלית ופולט: יד שמאלית אומללה, עד מתי תמשיכי להיות סוררת…. הרי שהוא יחשב בעינינו כשוטה גמור. בדיוק לכך דומה אותו אדם שכועס או מכה את חברו על שום סיבה, שהרי הוא, זה בעצם אתה… וכעת הפירוש למשפט: "כל מה שהאדם עושה, בין טוב בין רע, לעצמו הוא עושה!" מקבל משמעות עמוקה ומחייבת יותר, שכאשר אני עושה לחבר שלי משהו טוב, הרי שבאותה השנייה אני עושה טוב לעצמי ממש, כי הוא זה בעצם אני!

וכנראה שבהשראה זו אמר ר' שלומק'ה מזוועהיל זי"ע, שסבו היה מוכן למות עבור כל יהודי בעולם ואפילו אם זה הקבצן זב חוטם בשוק. לעומתו, אביו של ר' שלומק'ה אמר, שהוא מוכן לחתוך את אחת מאצבעותיו עבור כל יהודי… המשיך ואמר ר' שלומק'ה: הלוואי שאנחנו היינו מוכנים וזוכים לעקם ולו במעט את פנינו (לחייך) בשביל כל יהודי!… זאת לא עבירה לומר לשכן שלך "בוקר טוב" עם חיוך רחב מצד לצד… וגם לא יקרה אסון אם נגיד "שבת שלום ומבורך" לסתם עובר אורח שנתקל במבטנו… וקל וחומר שאם ננסה לעזור ליהודי ללא שום סיבה או אינטרס, נעשה טוב לעצמנו, ולעולם כולו. משום שהעם היהודי הוא בעצם נשמה אחת!

וכדאי לעיין ברבנו האלשיך הק' על הפסוקים: "בָּנִים אַתֶּם לַה' אֱלֹקֵיכֶם לֹא תִתְגֹּדְדוּ וְלֹא תָשִׂימוּ קָרְחָה בֵּין עֵינֵיכֶם לָמֵת. כִּי עַם קָדוֹשׁ אַתָּה לַה' אֱלֹקֶיךָ וּבְךָ בָּחַר ה' לִהְיוֹת לוֹ לְעַם סְגֻלָּה מִכֹּל הָעַמִּים אֲשֶׁר עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה" (דברים יד, א-ב) שמאשש את היסוד בצורה נפלאה.

* * *

בס"ד בימים אלו נפתח המרכז הגדול והמיוחד, שכל כך נצרך וחשוב לעם ישראל, מרכז "התחברות" שחרט על דגלו אהבת ישראל! לקרב כל יהודי באשר הוא, בכח האהבה!

לא פעם ולא פעמיים עיניי ראו ולא זר, כיצד יהודי רחוק כמטחווי קשת חזר לשורשיו והתחבר לבורא עולם, רק בגלל הארת פנים במקום הנכון ובזמן הנכון, כמה משפחות נבנו על טהרת הקודש כי הם פגשו באברך שדיבר בדרך ארץ ולא כעס, למרות שהיה לו את כל הסיבות הטובות ביותר לכעוס.

לענ"ד בימים אלו המכונים "ימות המשיח" צריכים אנו לשים דגש חזק על עניין זה, ולהקרין אהבה וחיוכים לכל הסביבה, כי זה רווח של 100% לעומת הפסד של עד 100%…

ארגון "התחברות" (רחוב נגבה 50 ר"ג) מושתת ומונהג על פי דעתם של גדולי ומאורי הדור, כאשר ההנחיות המרכזיות ניתנות על ידי ענקי הרוח גדולי מזכי הרבים, הגאונים הגדולים הרב חיים רבי שליט"א הרב יגאל כהן שליט"א הרב זמיר כהן שליט"א. לא פלא שכל מי שנכנס למדרשה הנאווה, מתמגנט, נסחף, ונהנה מהאוירה המדהימה, היחס החם, הרמה שמתאימה את עצמה לכל אחד, וכמובן הרבנים הנדירים…

כאמור, ביום ראשון הקרוב נכנס למשכננו החדש והקבוע, שישמש גם כמקום תפילה בכל ימות השנה, שיעורי תורה במשך כל שעות היממה, עונג שבת, ישיבת חצי יום לנוער, ובע"ה בקרוב יפתח כולל אברכים איכותי במיוחד.

ישנם עוד הרבה פעילויות ורעיונות שניתן לעשות, אך הקלף נמצא כעת בידיים שלכם ציבור יקר.

אמר אחד האדמורי"ם: "חכם עיניו – בראשו" היינו ראשו של עניין. ולכן זו ההזדמנות לתפוס שותפות נאמנה ואמיתית, עם מרכז שרק משמח את בורא עולם. ו…כל מה שהאדם עושה לעצמו עושה – כבר אמרנו?…

יהי"ר שנזכה להיות עבדי ה' אמיתיים לאהוב כל יהודי  בבחינת "כמוך" במילוי כל המשאלות, בביאת גוא"צ בבי"א.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.