הכנסת אורחים

אחד מחלקי מצוות גמילות חסדים היא הכנסת אורחים, שאותה אפשר לקיים גם עם עשירים, וכל שכן עם עניים, ולא רק בממון, אלא גם בגוף, לקבל אדם בסבר פנים יפות, להראות לו שנעים לנו שהוא הגיע, ולכבד כל אדם כפי מה שראוי לו, במיוחד בימינו שבדרך כלל יש לאורחים מה לאכול והיכן לישון, עיקר המצווה היא דווקא ביחס החם.

גם אם מגיעה עוזרת לנקות או בייביסיטר, מצווה לזכור להציע לה לשתות משהו וכו', ולא להיזכר רק כשאנו בעצמנו צמאים או רעבים.

כשמגיעים אורחים יש להזדרז אף יותר מתמיד לעשות קידוש בשבת וכו' כי ייתכן שהאורחים רעבים.

כשהאורחים יוצאים, מצווה ללוות אותם עד הדלת, ויש כאלו שיוצאים איתם שני מטרים מחוץ לדלת.

——————-

בני ישראל טעו, הם עבדו עבודה זרה. אבל מה פשר העבודה הזרה המשונה הזאת, לעשות את הצרכים על פסל? פשוט מאוד, המוטו של העבודה הזרה הזאת היא – לפרוץ גבולות. אפילו במונחים של עבודה זרה, להשתחוות לפסל, להתפלל אל הכסף והזהב וכו', זו הכי מיוחדת, כי היא פורצת גבולות, העבודה הזאת היא לא כמו כולם!

פריצת הגבולות שאנו רואים בדורנו איננה חדשה, היא כאן מיום בריאת האדם הראשון עלי אדמות. ואמנם כשאין פיקוח מוסרי זה גורם להרס ושליליות, אך המקור הוא חיובי.

פריצת הגבולות מראה על גדלותו של האדם, שהרי אם הוא נזר הבריאה, הוא מעל כל הטבע, מדוע שיהיו לו גבולות של חומר או מחשבה? וזו מחשבה אמיתית, וזה מה שבורא עולם נתן לך בתור מתנה, את התחושה הפנימית, אני יכולה להגיע לשמיים ואף מעבר להם!

אלא שבמהלך החיים אנו לפעמים נכשלים, לפעמים מתאכזבים, ומכיוון שזה לא נעים, אנו מפסיקים לנסות, אנו מעדיפים להישאר באיזור הנוחות, בקופסה הבטוחה שלנו… הכשלונות הם זכרונות לא נעימים, אך אם במקום זה היינו זוכרים את ההצלחות שלנו, בוודאי שלא היינו מפסיקים להמשיך לנסות. להיכשל זה לא מפחיד, לא להצליח זה לא נורא, הפחד זה לשכוח את גדלות האדם. זה לא מה שבורא עולם רוצה ממך, וזה לא מה שאת רוצה מעצמך!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: