הפרשת חלה בשבת

בשבת חכמים אסרו להפריש חלה, ומאפה ששכחו להפריש ממנו חלה, אסור אפילו לטלטל אותו כי הוא מוקצה.

בחוץ לארץ חכמים התירו לאכול מהלחמים ולהשאיר חתיכה לסוף ואז להפריש ממנה חלה, ולכן אם שכחת להפריש חלות בחוץ לארץ, אפשר לאכול את הלחמים ולהשאיר מעט למוצאי יום טוב.

ביום טוב מותר להפריש חלה מעיסה שלשו ואפו אותה ביום טוב עצמו.

אם נזכרת לפני הלילה ששכחת להפריש חלה ואת צריכה את החלות לשבת, מותר להפריש למרות שהשמש כבר שקעה והדלקת נרות שבת, כל עוד עדיין לא הגיע הלילה.

—————–

כל מה שאברהם אבינו עשה בעצמו בשביל האורחים, הקב"ה עשה בעצמו בשביל בניו של אברהם, וכל מה שאברהם עשה על ידי שליח, גם הקב"ה שלח שליח. אברהם עמד ליד האורחים תחת העץ – גם הקב"ה עמד בעמוד ענן ואש ליד בני ישראל במדבר. אברהם נתן להם פת לחם, גם הקב"ה הוריד לבני ישראל לחם – מן, מהשמיים. אברהם הביא להם בשר, גם הקב"ה הוריד לבני ישראל שליו. אבל מים – אברהם ביקש מהבן שלו שייתן להם, אז גם הקב"ה ביקש ממשה רבינו שייתן להם – שיוציא מים מהסלע.

יוצא שאם אברהם אבינו היה נותן לאורחים מים בעצמו, גם הקב"ה היה נותן מים בעצמו, ומשה רבינו לא היה נענש בגלל הסלע, והיה נכנס לארץ ישראל ובונה את בית המקדש, והוא לא היה חרב לעולם, ועם ישראל לא היה נמצא בגלות אלפיים שנה!

אם מגיעה אלייך אורחת, ואת מבקשת מהילדה שתביא לה כוס מיץ או חתיכת עוגה, זה משנה שביקשת מהילדה ולא קמת בעצמך? וודאי שלא, מה זה משנה אם עשיתי או לא עשיתי איזה מעשה קטן… אבל רואים שזה כן משנה! נכון, כאן בעולם שלנו אנו לא רואים הבדלים, אך בשמיים רואים דברים אחרת, בשמיים אין כזה דבר "מעשה קטן" – כל מעשה שלך יכול לשנות את ההיסטוריה של האנושות! וכי אברהם ידע שבגלל כוס מים כל העולם ישתנה בעוד 400 שנה??

אז אני לא אומר שמעכשיו את צריכה לקום ולעשות הכל בעצמך, אך לפחות לדעת, וודאי מצוות וחסד שאת עושה בעצמך שווים הרבה יותר, את גם מקדשת את עצמך, שהרי במו ידייך את עושה מצוות, וגם את מראה לחברה כמה איכפת לך ממנה, שאת רוצה ונעים לך לטרוח בשבילה, וכשאת גורמת לה נחת רוח, הייתכן שהקב"ה לא יגרום לך נחת רוח בחזרה?

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: