הלכות סעודה

אם יש עוזרת או פיליפינית או קייטרינג וכו' שמגישים אוכל לשולחן, צריכים לתת להם לאכול מעט מהמאכלים, כדי שלא יצטער מריחות המאכלים. אם העוזרת יודעת שמותר לה לאכול מעט בלי לבקש רשות, או אם היא יודעת שבהמשך הסעודה גם היא תקבל, אזי אין צורך לתת לה.

אין משיחין בשעת הסעודה – בימי קדם היו נוהגים לשכב על צד שמאל, ולכן הייתה סכנה לדבר באמצע האכילה, אמנם בימינו שאנו יושבים במצב מאונך אין כל כך סכנה ולכן רוב האנשים אינם מקפידים על כך (אך בפסח כשמסיבים על צד שמאל וודאי שיש להיזהר).

מצווה להגיד בכל סעודה דברי תורה כדי להפוך את כולה לדבר של קדושה. אם לא הספיקו להגיד כלום, אפשר להסתפק באמירת "מים אחרונים חובה" כשנוטלים מים אחרונים (לא כל הנשים נוהגות כך), שהרי גם אלו דברי תורה – הלכה מהשולחן ערוך.

——————

"אלוקי הרוחות" – משה רבינו פונה אל הקב"ה בבקשה שימנה להם מנהיג חדש, מנהיג שיבין את רוחו של כל אחד ואחד מהם, כי כל אחד מהם הוא ייחודי. ממשיך משה רבינו ואומר – ולא יהיו כעדר אשר אין לו מנהיג. אך הכבשים בעדר הם בדיוק להיפך מייחודי, הם עדר, כולם עושים אותו דבר, וכיצד משה מגדיר את עם ישראל כשני הצדדים השונים של המטבע, גם ייחודי וגם עדר?

התשובה ברורה כמובן. כל יהודי הוא עולם בפני עצמו, ואין שום מנהיג שיכול להתייחס אליהם כאל קבוצה, אלא המנהיג חייב להבין את רצונותיו ומאווייו של כל אחד ואחד מעם ישראל, אין אחד שאפשר לוותר עליו או להתעלם ממנו! מצד שני, התכלית היא אחת, הכיוון שאליו אנו צועדים הוא זהה, אמנם כל אחד צועד בנתיב ובדרך שלו, אך הכיוון הוא אחד – להגיע לאושר והתענוג של התקרבות לבורא עולם על ידי הליכה בדרכיו, תיקון המידות, הורדת שפע אלוקי של חום ואהבה לעולם.

הייחודיות טבועה בך, אין עוד מישהי בעולם עם האישיות שלך, עם הכוחות שלך, עם היכולת שלך לעשות את העבודה המיוחדת שלך בעולם. כשאת מבינה את המשמעות והחשיבות שלך, את גם מבינה שאין שום צורך לחפש ייחודיות בדרכים חיצוניות, אנשים עושים קעקועים, עגילים במקומות שונים, בגדים קרועים וכו' רק כדי להרגיש איזו ייחודיות, וכל זה הוא רק חיצוני, אבל כשאת זוכרת את האמת, כשאת מרגישה את בורא עולם איתך, את פנויה להשקיע את המאמצים שלך בדברים אמיתיים, בדברים רוחניים, בהשגת שלמות נפשית ואושר פנימי, לעשות התקדמות אמיתית!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: