ביוב סתום בבני ברק?

שאלה:

כיצד ייתכן שדווקא בבני ברק, ששם גרים כל כך הרבה עובדי השם, העיר נראית ככה על הפנים? האם ה' לא היה רוצה שיהיו כאן מאושרים כמו השחקנים והזמרים בהוליווד? אני רואה נשים כאן מבשלות שעות רבות בהתנדבות, כדי לתמוך באחרים, לא עדיף איזה עשיר יהודי שחי בחו"ל ונותן מעשר ששווה יותר מכל הטרחה הזאת והיה חוסך להן את כל העבודה הזאת?

תשובה:

בוא נחלק את השאלה לשתיים, החלק הראשון הוא האם יש לנו דרך לעזור לבורא עולם בהשגת המטרה על ידי עזיבת הכולל ועשיית עסקים. החלק השני, האם אנו צריכים/יכולים לשפר לעצמנו את רמת האושר.

לעזור לבורא עולם

בוא נצא רגע מנקודת ההנחה בהוליווד אכן אנשים מאושרים יותר. ונשאל את השאלה, אפילו ששם יותר מאושרים, מה בורא עולם היה רוצה, אילו היינו שואלים אותו עכשיו, האם אתה רוצה שנמשיך לגור פה בבני ברק, או אולי נקח שיעורי שירה ומשחק, ונטוס לחו"ל להיות זמרים מפורסמים, ואז מדמי המעשרות לבד נוכל לחסוך עבודה לעשרות נשים צדקניות שטורחות לבשל עבור "עזר מציון" ושאר ארגונים?

בורא עולם יגיד: תודה, אבל אני לא צריך את הטובות שלך. וכי חסר לי אוכל לתת לבני אדם? וכי צריך אני שיבואו בני אדם ויבשלו בשבילי? מי פרנס את כל העולם מיום בריאתו עד היום? אני נכון? גם היום אני יכול "לחסוך" את העבודה מכל הנשים, גם בלי שאתה תטוס לחו"ל ותהיה עשיר גדול ותפריש מעשרות. אז למה המצב נראה כך? כי אדם בא לעולם לקיים מצוות, אז הנשים האלו בחרו בדרך האמת, בחרו במסלול המוצלח של קיום מצוות, אבל זה לא שאני צריך את זה, כי מי שצריך לקבל אוכל יקבל בכל מקרה, כי אני זה שמנהל את העולם.

עוד לא הגעת למלון, מה אתה עוצר?

עכשיו בוא נראה, נניח שאתה צודק שבעיר פלונית מאושרים, וכי משום כך נעבור לגור שם? ואם תאמר שלא, כי אסור לעבור עבירות. בוא אני אזרום איתך, נניח שלא עוברים שום עבירה, הכל צנוע, אין לשון הרע, אין גזל, אין כלום, סתם במקום פלוני מאושרים, ובבני ברק לא מאושרים, רק מקיימים מצוות. אז זו קושיה על בני ברק? וכי אדם בא לעולם הזה למטרת אושר? לא. העולם הזה הוא זמן העבודה, לא זמן קבלת השכר. בוא נסתכל על אדם שהולך לעבודה, מרוויח 900 ש"ח ביום, פתאום הוא רואה מהחלון שהקימו למטה לונה פארק נייד, הוא חושב לעצמו, נראה דווקא כיף לעלות על איזה מתקן בעשרה שקלים… פה בעבודה משעמם, שם כיף… מה לעשות? האם הוא יצא מהעבודה באמצע היום, יעלה על המתקן (שהוא באמת יותר כיף מלעבוד במשרד משעמם) ובעקבות זה יפוטר מהעבודה? ודאי שלא! הוא ימשיך לעבוד, עוד חודשיים יצא לנופש שבועיים ברומניה ששווה פי 100 מהמתקן המסכן הזה. אז הוא צריך להרגיש מסכן עכשיו? ודאי שלא, הוא מרוויח 900 ש"ח ליום, הוא יכול לעלות על מאה מתקנים, אבל צריך לחכות לזמן הנכון, לא באמצע העבודה!

טעית בגדול

יפה, עכשיו נחזור לתחילת השאלה, אנחנו הנחנו שאכן בעיר פלונית כיף יותר. אבל זה הרי ברור שזה לא כך! האם בדקת כמה שיעורי הגירושין בעיר ההיא? בדקת כמה שחקנים וזמרים מפורסמים משתמשים בסמים ואלכוהול כי הם מרגישים מגעילים עם עצמם?? כמה כעס, גאווה, קנאה יש בינהם? לכמה מהם יש ילדים שמכבדים אותם? שאוהבים אותם לא רק בגלל הירושה שאמורה להגיע? למי יש חברים אמיתיים שלא מחייכים אליהם בזיוף כי רוצים לשנורר כמה דולרים? כמה מהם עדיין נראים מחייכים וזוהרים בגיל 60? 70? 80? בגיל הזה כבר לא שומעים עליהם כלום. הוא קבור בבית זקנים בלי משפחה, בלי חברים, בלי כלום, כי כל החיים היה לו רק משהו חיצוני,  ועכשיו גם זה הלך.

אז אני מצטער שעבדתי עליך, ונתתי לך לחשוב שיש מקום מאושר בעולם, זו טעות, אין. אז מה עושים? בודקים איפה באמת האושר, אבל זה לא יהיה משהו חיצוני שכולם רואים, כי זה אין כמו שאמרתי, זה יהיה אושר פנימי. זה יהיה אושר של סיפוק, של הגשמה עצמית, של חיים שבהם אתה עושה דברים בעלי משמעות. עכשיו, אחרי שפסלנו את המקומות שנראים כאילו מאושרים, עכשיו שאתה נקי מנגיעות אישיות, ואין לך שום פזילה למקומות מסוימים ודרך חיים מסויימת, עכשיו אתה יכול באמת לבדוק איפה מתחבא האושר.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: