ריסוס חרקים בשבת

אמנם הקיץ והמקקים עדיין לא הגיעו, אך העכברים חיים גם בחורף… כשרוצים להיפטר מחרקים ויצורים לא נעימים (לא כולל בני אדם) בשבת, צריכים לשים לב שלא לעבור על הריגה או צידה, וכן טלטול של מוקצה.

מותר להניח בשבת מלכודת עכברים או רעל עכברים למרות שהם מוקצים ואסור סתם להזיז אותם, במקרה הזה מותר כי אנו מזיזים אותם לצורך שימוש בגוף הכלי.

לגבי הריגה או צידה, מכיוון שאנו לא עושים זאת ישירות, וכן אין לנו שום צורך ורצון בגופה של מקק או עכבר אצלנו בבית, והיינו פשוט מעדיפים שבורא עולם יעיף אותם למקום אחר, הדבר מותר.

וכן מותר לרסס ספריי נגד חרקים וכו', אך בתנאי שלא מרססים ישירות על החרקים, וגם לוודא שיש להם דרך מילוט חילופית כך שזה לא יהיה וודאי שהם ימותו.

לאחר שהיצורים הלא נעימים האלו נפטרו, מותר להוציא אותם החוצה למרות שגם הם מוקצים, כי הם נחשבים כמו לכלוך ודבר לא נעים, שמותר להוציא בשבת.

——————-

"כי תשא את ראש בני ישראל" – בורא עולם מנחה את משה רבינו, אם פעם תרצה לספור את בני ישראל, אל תספור אותם כמו שסופרים כבשים, אלא תספור אותם על ידי מטבע של חצי שקל, כל אחד ישים מטבע ואז תספור אותם.

מדוע בצורה כזאת עקומה? נכון שאצל היהודים הכל שונה, אבל מה ההסבר?

פשוט מאוד, אם עוברים על מיליון אנשים וסופרים אותם, הם מקבלים תחושה של "אני סתם עוד אדם מתוך מיליונים…", וזאת בניגוד התחושה האישית שכל אדם נולד איתה, שהוא המיוחד מכולם. לכן אומר בורא עולם למשה, אל תקלקל את ההרגשה הטבעית שבראתי בהם, שכל אחד הוא מיוחד, אלא  תמשיך לחזק אותה, "תשא" – תרים, תרומם אותם למעלה, תעזור לכל אחד ואחד להבין כמה הוא מיוחד, כמה יקר וחשוב הוא, מה הדרגה הרוחנית שלו, כל אחד במקום שהוא נמצא, אלא שלפעמים קשה להם לראות את זה במהלך החיים, ולכן אתה צריך לדאוג להראות להם את זה!

וכן הדבר נכון לגבי כל אחת ואחת, לדאוג לרומם את בעלה, את ילדיה, את החברות, לתת לכל הסביבה כוח ואנרגיה חיובית, וזאת על ידי ש"נישא" אותם למעלה, במקום להזכיר להם דברים שליליים, להעביר עליהם ביקורת ולהתלונן על הדברים הלא טובים, נרומם אותם על ידי שנראה להם את הדברים הטובים שבהם, ניתן להם כוחות לשאוף ולהשיג דברים חיוביים ולעשות מעשים טובים!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: