אדם וטבע

המח האנושי.

חשבתם על זה פעם? זה מדהים פשוט! אני לא מדבר על חוקר שבודק קשרים וזרמים חשמליים, סתם אנחנו האנשים הרגילים, לחשוב על המוח האנושי זה משהו. כיצד ייתכן שהתוצר יהיה יותר גדול ממי שיצר אותו? הרי אנחנו עשויים מחומרים אורגניים, שעשויים מכמה יסודות כימיים שכולם מקורם בטבע, ואף על פי כן הצלחנו להתעלות על הטבע, בני האדם עם כל החולשה שלהם, הצליחו להחריב את כדור הארץ, זה מדהים, כיצד ייתכן שהטבע יצר משהו שיחריב אותו?? מצד שני, עכשיו מנסים לתקן, שוב, איזה יצור קטן ואומלל, מנסה לשנות מציאות גלובלית!

סולם אבוציונלי

ראיתם פעם בעלי חיים שעושים את זה? הרי לפי ההגיון, אם יש סולם אבוציונלי של יצורים אינטלגנטיים, אז היית מצפה שעם העלייה בסולם היכולת השכלית תגדל. לדוגמה, בואו ניקח יצור אהוב ביותר, ג'וק. הוא מסוגל "לחשוב" על כמה דברים בסיסיים, לחפש אוכל, לזהות שיש כאן משהו מאיים ולנסות לחפש מקום מסתור. עכבר, קצת יותר מתוחכם, יכול כבר לזהות מצבים משתנים, אולי מה שחשבתי פעם שהוא איום, הוא בעצם לא איום, אז אפשר להתרגל למצבים שונים. חתול, כלב, זה כבר משהו אחר, יכולת הלמידה גבוהה הרבה יותר, הם מסוגלים להכיר ולזהות יצורים אחרים, ללמוד ולהתרגל על מצבים ולנסות להשליך על מצבים דומים וכו'. שימפנזה, יכולה ללמוד הרבה יותר כמובן. ומי הבא בתור? האדם כמובן. עכשיו פה החלק הלא הגיוני, אין שום יחס הגיוני בין האדם לבין היצור שמתחתיו בסולם האבוציונלי! בכל הטבע אפשר למצוא ולסדר יפה את מיני בעלי החיים בקפיצות קטנות של יכולות אינטלגנטיות, אך פתאום באדם מגלים קפיצה לא הגיונית בעליל!

 

נחזור לאדם והעולם, אז רואים שאדם מסוגל להחריב עולם שלם, להשמיד איזורי מחיה, יערות, נהרות, קרחונים וכו'. לפי הסולם האינטלגנטי, היינו מצפים שבעל חיים "נמוך" יותר יחריב פחות מאדם, אם אדם מסוגל להחריב עולם, אז ששימפנזה תהיה מסוגלת לשנות יער למשל, וכלב יוכל לשנות איזור טבע בגודל קטן יותר, ובעוצמה פחותה יותר, אך זה לא כך! למה לא? כי זה ברור שהם לא יוכלו לעשות, אם הטבע הוא זה שיצר אותם, לא הגיוני שהם יוכלו להיות יותר חכמים או חזקים מהטבע שיצר אותם, ולשנות אותו. אז איך האדם כן? התשובה ברורה, ומי שיש לו תשובה אחרת מוזמן לכתוב לי, האם לא נוצר על ידי הטבע, אלא על ידי מישהו שהוא גדול מהטבע, ממילא היכולות של האדם לא מוגבלות בתוך הטבע, והוא מסוגל לשנות, להחריב ולבנות, כי הטבע הוא נוצר על ידי בורא עולם בדיוק כמו שהאדם, ואדרבא, האדם נמצא מעל הטבע ויש לו כוחות מעל הטבע.

תהיה אחראי

רק לסיום נזכיר שעם הכוחות שניתנו לאדם לשלוט בטבע, זה אומר שמותר לו לעשות כרצונו, אלא זה מגיע עם אחריות, כמו שאמרו חכמים, כשבורא עולם ברא את אדם הראשון הזהיר אותו, תראה איזה טבע יפה בראתי, ותראה שנתתי לך כוחות מעל הטבע, אבל אני מזהיר אותך אל תשתמש בהם ברעה, אל תחריב את העולם…

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: