מים אחרונים

לאחר סיום סעודת לחם, לפני שמברכים ברכת המזון, נוטלים את הידיים עם מעט מים, ואלו נקראים "מים אחרונים".

ישנן נשים, במיוחד מבנות אשכנז, שאינן נוהגות לעשות מים אחרונים אך כמובן שעדיף שכולן תעשינה. אמנם אם הידיים מעט מלוכלכות מהאכילה אזי חובה לשטוף את הידיים כדי שהן תהיינה נקיות בזמן הברכה, וזה נכון גם לשאר ברכות ולא רק לברכת המזון.

אין חובה ליטול מים אחרונים מתוך כלי, אלא אפשר ישר מהברז, אך מי שיכולה ליטול מתוך כלי הרי זה כדאי.

—————————–

דווקא ברגע של אושר, כשאדם מגיע לירושלים, לבית המקדש, ובידו סלים מלאי פירות, דווקא עכשיו התורה מבקשת ממנו – רגע, תגיד בבקשה את המילים הבאות "וירעו אתנו המצרים ויענונו, ויתנו עלינו עבודה קשה", תזכיר לעצמך את הזמנים הרעים שלך. מדוע? תנו לשמוח, מדוע צריכים עכשיו להזכיר זמנים רעים…?

נכון, בדרך כלל אנו לא צריכים לזכור את הזמנים הרעים, אין טעם לחפור ולנבור בעבר, אך ישנם דברים מהעבר שעליהם התגברנו בהצלחה, וזיכרונם לא מעורר בנו רגשות משתקים, רגשות עצבות, כי הצלחנו להתגבר לגמרי גם על ההשפעות הרגשיות שלהם – זיכרונות כאלו יכולים דווקא לעזור לנו! אם אדם מזכיר לעצמו שהיו זמנים אחרים, ועושה זאת בצורה מוחשית, הוא יכול להרגיש את הרבה יותר את הניגודיות לעומת המצב העכשווי, הוא יכול להעריך יותר כל פרט ופרט במה שיש לו כרגע, ולכן האושר והשמחה שלו עולים כמה דרגות למעלה!

הקב"ה נתן לך את כוח הדמיון, אם תדמייני עכשיו בצורה מפורטת ומוחשית – חורף אפרורי וקר, את עם שפעת, לא מסוגלת לזוז מהמיטה הכל כואב ומגעיל, מה היית מוכנה לתת רק כדי להיות מסוגלת לעשות דברים שוב… והנה את כאן בריאה וחזקה, שמש זורחת, את  יכולה לעשות דברים, איזה כיף!

לכן התורה ביקשה ופירטה לנו את הדברים שצריך להגיד ולהיזכר בהם, וכשאת חיה כך, פתאום את מגלה, וואו, כמה דברים טובים יש לי, אפילו לא חשבתי על זה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.