סעודה מפסקת ערב תשעה באב

סעודה  מפסקת (זו הסעודה האחרונה שאוכלים לפני הצום) בשר כמובן היה אסור כבר מתחילת השבוע, ונהגו לא לאכול גם דגים.
אין אוכלים שני סוגי תבשילים, כמו פסטה ואורז, אך דבר שתמיד מבשלים בסיר אחד, מותר, כגון פסטה עם רוטב, או מרק עם ירקות שונים וגריסים, או פלפל ממולא אורז וכו'.
גלידה ושוקולד נחשבים מבושלים, אבל גם ככה לא מתאים להתענג יותר מדי, אז תשמרו את זה לפעם אחרת, גם תחסכו קלוריות מיותרות.
קפה ותה לא נחשבים כתבשיל, וכן דברי חלב לא נחשבים מבושלים
מאפה לא נחשב כמו תבשיל ולכן מותר כמה סוגים.
דברים חיים (פירות וירקות) מותר כי הם לא תבשיל.
נהגו לאכול בישיבה על הרצפה בסעודה המפסקת, אך לא על הרצפה ממש, אלא יניחו שטיח או סמיכה או שרפרף נמוך, אך נשים יכולות להקל (איזו הפליה…)
רחיצה בתענית – לזכור שמהערב אסור לגעת במים, רק אם הידים מלוכלכות מותר.
בבוקר נוטלים ידים רק חצי יד – עד קצות האצבעות, וכן אחרי השירותים. אסור בבוקר לשטוף את הפנים והפה (כן, לא נעים, אבל ככה בבית המקדש השלישי כבר ידעו שלא כדאי לעשות שטויות), אבל מותר טיפה עם המים שנשארו על הידים לנקות את העיניים.
מי שמכינה אוכל לילדים יכולה לשטוף מה שצריך, פירות וכו'
כל תפילה בונה עוד אבן בבית המקדש, ואף על פי שלפעמים נראה לנו שתפילותינו לשווא, כמו שאמר דוד המלך "הסתרת פניך הייתי נבהל",
אבל באמת כל התפילות מוסיפות עוד נדבך, ומחכות שיבוא משיח ויקים אותם לבניין אחד גדול, ממש כמו שהיה במשכן במדבר, שכל העם, גברים ,נשים, הביאו תרומה, התפללו, התאמצו, וניסו לבנות משכן ולא הצליחו, ואז באו למשה באכזבה ודמעות, משה, בשביל זה השקענו כל כך הרבה? התאמצנו, הקשבנו לרבנים, מסרנו את נפשנו, ובורא עולם לא רוצה את כל העבודה שלנו?
ומה היה באמת? ה' אמר למשה, תגיד להם שכל העבודה שלהם אהובה ורצויה ונחמדה, אבל אתה זה שצריך להקים את המשכן, לך נשארה המשימה הסופית, אך זה הכל בזכות מה שהם כבר הכינו! כך משיח יבוא ויסיים את הפעולה האחרונה שתחבר את כל החסדים, כל התפילות, כל הצומות, כל הדמעות, כי בניין בית המקדש הוא רוחני, האבנים מבחוץ זה רק כיסוי, ואת הרוחני אנו לא יכולים לראות עד שהוא לא יהיה שלם, ועל מסירות הנפש הזאת אמר הנביא "חזקו ויאמץ לבבכם כל המיחלים להשם"!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: