מלאכת "מכה בפטיש"

מלאכת "מכה בפטיש" היא שם של אחת מהמלאכות שאסור בשבת, והיא כל סיום מלאכתו של כלי, הפעולה שעושים בסיום תהליך בייצור. לכן, אסור לנקב פיטמה של בקבוק של תינוק בשבת, כי זה הופך אותה לראויה לשימוש, וכן אם לבשת חולצה חדשה ואת מגלה שאת צריכה להרחיב מעט את החור של הכפתור כדי שאפשר יהיה לסגור את הכפתור, או שאיזה כלי התעקם ואת רוצה ליישר ולסדר אותו, אין לעשות זאת בשבת.

ולכן יש פוסקים שאוסרים לפתוח בקבוק שתיה חדש בשבת, כי על ידי שבירת סוגר הפקק הוא הופך לראוי לשימוש, וכן יש אוסרים לפתוח את שקית החלב, כי על ידי הקריעה היא הופכת להיות ראויה לשימוש. אמנם לגבי המקרים האלו כבר כתבתי שמותר לפתוח אותם בשבת כי שקית החלב  וכן הפקק וכדומה לא נחשבים עשיית כלי אלא דרך להגיע אל האוכל, כמו קילוף קליפה.

———————————

"והיה עקב תשמעון וכו' ושמר ה' אלוקיך לך את החסד אשר נשבע לאבותיך" – משה רבינו מזכיר לנו לפני מותו לשמור את המצוות. אך מדוע הוא משתמש במילה "עקב"?

התורה רוצה לרמוז לנו שיש בנו תכונות "קטנות", דברים קטנים שאנו סוחבים כמו כמה גרגרי חול שנכנסים לעקב של הנעל ומסרבים לצאת, הם מטרידים אבל אנו לא רוצים להשקיע את הזמן כדי להוריד את הנעל ולהוציא אותם, ולכן אנו ממשיכים לסבול, מדי פעם מנסים להזיז אותם וזה עוזר לשתי דקות… כך כל אחת עם ההפרעות הקטנות שלה, שלפעמים נדבקות ומפריעות לך להתקדם בחיים, אחת מקפידה על כל מילה שאומרים לה, אחת לא מסוגלת לשתוק כשהיא שומעת איזה נושא רגיש, ואחת מאבדת סבלנות ומתפרצת כמו הר געש…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.