מצוות חסד בדיבור

אפשר לקיים את מצוות החסד גם על ידי מילים. אם את יודעת שחברה שלך כועסת או נעלבה בגלל מישהו או משהו, הרי אם באפשרותך להסיר ממנה את הכעס או ההקפדה, את מקיימת מצוות חסד מהתורה.

וכן אם את יכולה למנוע ממנה הפסד או צער, כמו לתת לה עצה לא לקנות איזה מוצר מסוים או כל עצה אחרת שיכולה לעזור לה (כמובן שצריכים להיזהר מלשון הרע…), או להיפך, לשכנע מישהי אחרת לעזור לה באיזה דבר שהיא צריכה, או לנחם אותה כשהיא עצובה וכו', הרי כל הדברים הם ממש הידמות לבורא עולם והם חלק ממצוות החסד שכל אחת ואחת יכולה לקיים אפילו יותר מצדקה בכסף.

וכן ראינו כבר שלהתפלל על החולה שיבריא, או על אדם אחר שנמצא בצער או צרה, אם את יכולה להתפלל עבורו, לקרוא פרק תהילים וכו', הרי זו מצוות חסד, ומרבה שלום ואהבה בעולם.

——————

השבת הבאה נקראת "שבת חזון" בגלל ההפטרה בנביא ישעיה שמתחילה במילים "חזון ישעיהו", ובה הנביא מוכיח את עם ישראל ומזהיר אותם על החורבן העומד להגיע.

אם תקראי את ההפטרה תראי שרוב האזהרות המופיעות בנביא הן דווקא על דברים שבין אדם לחבירו, למרות שהיו מתפללים, מגיעים לבית המקדש, שומרים שבת וכו', אבל זה לא מה שהקב"ה רצה מהם, הוא ביקש מהם לא לשנוא אחד את השני, לא לקנא בשני, לא לרמות, אלא לעשות משפט צדק, לדאוג ליתומים, לאלמנות!

לא לפחד להגיד את האמת, לא לחשוב לעצמי, זה אדם עשיר, זה אדם חשוב, לזה יש קשרים בעיריה, איך אני אגיד לו שהוא לא בסדר…? אולי ההיא תיעלב אם אני אגיד לה שזה גניבה מה שהיא עושה, אם אני אגיד לה שהיא פוגעת במישהי אחרת… עדיף לשמור על קשרים טובים, יותר קל להעביר ביקורת על איזו מישהי מסכנה שגם ככה לא תוכל לעזור לי אף פעם…

על זה מזהיר הנביא, לא, אל תפחדי מהאמת! כמובן שהשלום הוא דבר גדול, וצריכים להגיד דברים עם כוונה טובה ולב אוהב ובלי לפגוע ולהעליב כמובן, אך איך תרגישי שאת חיה חיים עם משמעות אם לא תעשי דברים שאת מאמינה בהם? אם את מאמינה בדרך שהיא אמיתית, תלכי בה,  תבטחי בבורא עולם שיעזור לך לצעוד בה וייתן לך כח להשפיע על עצמך ואז גם על אחרים!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: